Vědci pokročili ve výrobě umělého masa. Už umí vyrobit i kuřecí nugety

Kousky kuřecího masa, při jejichž produkci nemuselo zemřít žádné kuře, už nejsou sci-fi. Týmu japonských vědců se povedlo udělat pokrok ve výrobě umělé alternativy. Ve své laboratoři se zaměřili na tvorbu větších a pevnějších kusů, píše portál Sky News.

Umělé maso není ve světě vědy ničím novým, doposud se však vědcům dařilo vyrábět pouze tenká vlákna, která jsou sice jedlá, ale výrobky od řezníka nepřipomínají. Dají se však vytvarovat do podoby mletého masa, takže z něj lze připravovat například hamburgery.

Nová metoda, kterou japonští vědci vymysleli, využívá při výrobě drobná dutá a jedlá vlákna, která napodobují krevní oběh. Díky tomu může být umělé maso zásobované živinami. Pomocí tohoto postupu je tak možné vytvořit větší nugetky o délce zhruba pěti centimetrů.

[chooze:article;value:605094]

Proměna vlákna v kostku byla doposud pro vědce velkou výzvou. "Replikování textury a chuti přírodního masa je stále velmi obtížné," připustil podle portálu Science Alert bioinženýr Šoji Takeuči, který je jednou z vůdčích osobností projektu.

Maso vytvořené v laboratoři je už dlouho diskutované jako potenciální náhrada opravdového. Proponenti této technologie poukazují zejména na enviromentální dopady chovu dobytka, které by s přechodem na umělé maso odpadly. Z ekonomického hlediska je však stále zhruba 2,5krát levnější spoléhat na řezníky než na vědce.

Revoluce v potravinářství však není jediný důvod, proč se vědci věnují laboratorně vytvořenému masu. "Kromě jídla může tato technologie také podpořit regenerativní medicínu a umožnit například výrobu orgánů určených k transplantaci," poznamenal Takeuči.

[chooze:poll;value:99698146b15f300234a968c19b69698429744d3d]

Skandál v dovolenkovém ráji. Firma prodávala prošlé maso ošetřené bělidlem:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.