Afričanům podávali jídlo ze Západu. Po 14 dnech pozorovali znepokojivé výsledky

Jídla v mnoha afrických regionech jsou bohatá na zeleninu, ovoce, luštěniny, celozrnné výrobky a fermentované produkty. Tyto druhy potravin ale stále více ustupují těm zpracovaným. Jaké to může mít důsledky, zkoumala studie publikovaná v časopise Nature Medicine.

Experimentu, který prováděli vědci z nizozemské Radboud University Medical Center a KCMC University v Tanzanii, se účastnilo 77 zdravých mužů z Tanzanie.

Někteří z účastníků, kteří předtím dodržovali tradiční stravu, konzumovali po dobu 14 dnů jídla charakteristická pro západní kulturu. Jiní během stejného období přešli na místní jídelníček. Třetí skupina pila každý den tradiční fermentovaný banánový nápoj mbege.

[chooze:article;value:606842]

Nezdravý západní jídelníček se podle Radboud University Medical Center skládal z velkého množství masa, pizzy, bílé rýže, těstovin, hranolků, vajec, bílého pečiva, palačinek a malého množství zeleniny a ovoce.

Tradiční africká strava obsahovala velké množství zeleniny a ovoce, fazolí, hnědé rýže, fermentovaných výrobků a omezeného množství masa.

Ze studie vyplývá, že přechod na západní stravu vedl k aktivaci biologických mechanismů, které jsou spojovány s civilizačními chorobami. Vědci pozorovali také oslabenou imunitu a příznaky zánětu. Naopak africká strava bohatá na zeleninu, vlákninu a fermentované potraviny měla na účastníky experimentu pozitivní účinky.

Nejhnusnější jídla světa. Reportérka TV Nova ochutnala kachní embryo (3/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.