Podle bankovních institucí klienti o udržitelné hypotéky žádají primárně z důvodu, že očekávají nižší náklady na energie v budoucnu. "Zájemci se bojí, jak to bude za 20 nebo 30 let – poplatků a daní, které zatíží nemovitosti, které budou energeticky náročné," uvedl majitel realitní kanceláře Kotula Daniel Kotula.
Banky u zelených hypoték nabízí sníženou úrokovou sazbu. K ní poskytují další výhody, například zvýhodněné pojištění nemovitosti nebo hrazení poplatků spojených s hypotékou samotnou bankou.
[chooze:article;value:605541]
"Nabízíme klientům dodatečnou slevu na úrokové sazbě ve výši 0,2 % oproti standardní hypotéce. Kromě toho má klient kompletní vyřízení hypotéky zdarma a slevu 30 % na pojištění majetku," popsala tisková mluvčí Komerční banky Šárka Nevoralová.
Právě sleva 0,2 % na úrokovou sazbu bývá u bank nejčastější. Pokud budete mít úvěr ve výši dvou milionů korun s původním ročním úrokem 4,89 % a se splatností 20 let, se zvýhodněným úvěrem bude vaše měsíční splátka o 200 korun nižší a celkem za úroky zaplatíte o 52 tisíc méně.
Zelenou hypotéku ale klienti nedostávají automaticky. Společně s žádostí je potřeba přiložit dokumenty, které konkrétní banka požaduje. "Musí se jednat o koupi nebo výstavbu nemovitosti, která má průkaz energetické náročnosti v kategorii A nebo B," zdůraznila tisková mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.
"Doba prodeje nemovitostí, které mají nižší energetickou náročnost, je výrazně kratší," prozradil ředitel realitní kanceláře REMAX Jan Hrubý. Právě takové budovy mají oproti náročnějším třídám nižší náklady na energie, řízené větrání nebo lepší zateplení oken. Banky nejčastěji požadují průkaz o energetické náročnosti budov. Bez nich lidé na zvýhodněnou hypotéku nedosáhnou.
Zájem o zelené hypotéky v Česku stoupá. A trend je podle zástupců bank dlouhodobý. "Na celkovém počtu nových hypoték v loňském roce bylo 34 %, což je oproti tomu roku předtím velký nárůst, tam to byla asi pětina," sdělil tiskový mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša.
"Když se podíváme na data za první kvartál v roce 2025, tak už to bylo dokonce 39 %," řekla tisková mluvčí ČSOB Monika Hořínková
"Existuje zde i evropská, potažmo česká regulace, která motivuje banky, aby jejich portfolio úvěrů bylo co nejzelenější, nejudržitelnější," vysvětlil tiskový mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Navíc by od roku 2030 měly být všechny nově postavené budovy bez emisí.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.