Trumpova celní válka pochroumala vztahy mezi Spojenými státy a hned celou řadou zemí a regionů. Mezi nimi byla i Evropská unie. Poté, co Trump pozastavil část cel na 90 dní se ale otevřela cesta k vyjednávání. EU na to reagovala pozastavením svých odvetných cel. Roli diplomatické prostřednice by měla sehrát italská premiérka Giorgia Meloniová.
"Z toho, co jsme zatím slyšeli od Meloniové, tam nejde kopat pouze za Itálii. Ale že má v úmyslu být aspoň trochu hlasem celé Evropské unie. Potvrzuje to i to, že se před odletem koordinovala s Ursulou von der Leyenovou," uvedla šéfredaktorka EURACTIV.cz Aneta Zachová.
Není žádným tajemstvím, že předsedkyně italské vlády má k Donaldu Trumpovi blíž než většina evropských lídrů. O tom svědčí ostatně i to, že byla jednou z mála z nich, kdo se zúčastnil jeho prezidentské inaugurace. "Je to i tím, že jsou oba dva podobně politicky naladění. Jsou to konzervativní politici," dodala Zachová.
[chooze:article;value:607366]
"Musíme najít zlatou střední cestu, proto jsem tady," prohlásila Meloniová. "Máme spolu skvělý vztah a skvělý vztah mají i naše země," pronesl Trump.
Podle expertů je Meloniová v těžké situaci. Itálie masivně exportuje do Spojených států a italské firmy tak na ni vytvářejí tlak. To ostatně před odjezdem komentovala s úsměvem právě i šéfka italské vlády. "Víme, že se nacházíme v obtížné situaci. Uvidíme, jak to bude v příštích hodinách. A jak si dokážete představit, tak necítím žádný tlak," vzkázala Meloniová.
Trumpova celní politika pobouřila ale i domácí publikum. Kalifornie jako první americký stát žaluje kvůli clům administrativu Donalda Trumpa. Podle žaloby bylo jejich zavedení nezákonné, protože mělo být nejprve schváleno americkým Kongresem. Bílý dům tuto kritiku odmítá.
Trumpova administrativa naopak žaluje stát Maine. A to proto, že odmítl zakázat sportovkyním, jež prošly změnou pohlaví, závodit v ženských soutěžích.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.