Podle Šaradína je schválení zákona poslanci velkým úspěchem. Jedná se o první systémovou podporu bydlení. "V této oblasti jsme byli doposud zvyklí spíš na nekoncepční podporu ad hoc. A ačkoli není tento zákon samospásný, tak v celkové mozaice dostupnosti bydlení a kvalitního bydlení je to určitě jeden z důležitých kamínků," okomentoval.
Šaradín připomněl, že hnutí ANO bylo u vlády osm let, nic v této oblasti neudělalo a nyní ještě odmítlo pro zákon hlasovat. V cestě zákonu ale nestála jen opozice. "Myslím si, že je to právě kvůli politice, že s tím přišli Piráti a že zejména ODS, která nakonec ten zákon okleštila, neměla důvod s tím nějakým spěchat a třeba Pirátům nebo dneska STAN s tím zákonem pomáhat," vyjasnil.
Piráti, jejichž exministr Ivan Bartoš s návrhem přišel a kteří okleštěnou verzi zákona nakonec se skřípěním zubů podpořili, to podle Šaradína nakonec patrně vnímají tak, že je to prostě lepší než nic.
[chooze:article;value:607541]
Opozice kritizuje finanční náklady, každý rok by měl zákon vyjít stát na asi 1,5 miliardy korun, přibude byrokracie a problematiku se nakonec nepodaří vyřešit, popsal Šaradín. V souvislosti s tím padl dokonce výraz "byrokratický masakr".
"Pravděpodobně je tím myšleno těch 300 nových pracovních míst. Původně měly být pobočky, respektive asistenti, v každé obci s rozšířenou působností, kterých je 205. Nakonec se poslanci rozhodli pouze pro 115 míst, čím zůstává zhruba 750 tisíc až možná milion lidí bez přímého kontaktu s tímto úřadem. A ten druhý administrativní masakr je právě možná to, jakou budou mít agendu a jestli ta agenda se vůbec státu vyplatí. Jestli to nebude pouze byrokracie bez nějakého efektu," přiblížil.
Zákon ještě musí schválit senátoři a podepsat prezident. Platit nezačne zřejmě dříve než v půlce příštího roku. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.