Hlavní přistávací dráha na pražském Letišti Václava Havla je kvůli modernizaci od konce března uzavřena. To znamená nejen vyšší hlukovou zátěž pro obyvatele Prahy či Kladna a okolí, ale také možné komplikace pro samotné cestující.
Naplno se to ukázalo ve středu ráno, kdy na západ Prahy padla mlha. "Ranní snížená viditelnost ovlivnila k desáté hodně celkem 24 příletů. Šest letů bylo zrušeno a všechny ranní spoje jsou zpožděny. Prosíme cestující, aby vyčkali na informace od své letecké společnosti," informovalo posléze vedení letiště na síti X.
Vedlejší dráha totiž není vybavena pro provoz za snížené viditelnosti. Když mlha přijde, letadla na dráhu nesmí. Ta, která už do Prahy letí, nemohou na letišti přistát a musí počkat ve vzduchu, až se podmínky spraví, či musí přistát jinde. Letadla, která jsou na zemi, nesmí do vzduchu.
[chooze:article;value:605328]
Letiště s tímto problémem momentálně nedokáže nic dělat. Ostatně uzavření hlavní dráhy pečlivě plánovalo právě z těchto důvodů. "Provoz na vedlejší dráhu převádíme v období, kdy je nejnižší výskyt mlh. I tak se ale může stát, že nějaké mlhy přijdou," uvedla pro TV Nova mluvčí letiště Denisa Hejtmánková s tím, že výluka skončí v polovině srpna.
Riziko zrušení či zpoždění letu je možné mírně snížit například zvolením doby odletu. Ráno a v noci je pravděpodobnost vzniku mlhy vyšší kvůli nižším teplotám. Tato metoda ovšem ani zdaleka není stoprocentní a ne vždy je možné si čas letu vybírat. Cestujícím tak nakonec nezbývá než sledovat předpověď počasí a případně se obrnit trpělivostí.
Na co mají cestující nárok
V případě delšího zpoždění, či dokonce zrušení letu mají cestující nárok na pomoc. Ten podle Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) vychází z evropského nařízení č. 261/2004. Pokud byly ale problémy způsobeny počasím, neexistuje nárok na finanční kompenzaci.
Pokud je zpoždění delší než dvě hodiny u letů o délce nejvýše 1 500 kilometrů, nebo delší než tři hodiny u letů v rámci EU delších než 1 500 kilometrů a ostatních letů o délce od 1 500 do 3 500 kilometrů, nebo delší než čtyři hodiny u všech ostatních letů, má cestující nárok na péči ve formě občerstvení a stravy a dvou telefonních hovorů zdarma.
[chooze:article;value:607484]
Pokud je zpoždění delší než pět hodin, může cestující let odmítnout a do sedmi dnů požádat o náhradu pořizovací ceny letenky spolu s případným zpátečním letem do původního místa odletu. U letů, které byly přesunuty na následující den, má cestující nárok na ubytování v hotelu a dopravu tam i zpět.
Pokud byl let kvůli mlze zrušený, může si cestující vybrat mezi náhradou pořizovací ceny letenky spolu s případným zpátečním letem do původního místa odletu a náhradním letem do cílového místa určení. I zde platí právo na poskytnutí občerstvení a ubytování jako u zpoždění.
Nároky cestující uplatňují u letecké společnosti. Pokud dopravce do dvou měsíců neposkytne odpověď anebo je jeho odpověď neuspokojivá, je možné se obrátit na ÚCL prostřednictvím zaslání příslušného formuláře.
K situaci se vyjádřila Denisa Hejtmánková, mluvčí letiště Václava Havla:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.