Útok vlků v oboře v Morávce nedaleko Frýdku-Místku nepřežila roční dančata a samice, které byly březí. Za necelé dva měsíce měly rodit. Z celého stáda přežil jen jeden daněk. "I on má na slabině strženou srst," řekl chovatel daňků Jindřich Španihel.
Vlci se do ohrady dostali zřejmě dírou v plotě. Ten poškodil spadlý strom. Daněk, který jako jediný zůstal naživu, je ale podle majitele kvůli vlkům nadmíru vystresovaný. Prý může umřít. "Některého toho šmejda nabral, protože měl celý paroh od krve," dodal Španihel.
"Na území Slezských Beskyd plus CHKO Beskydy se může pohybovat kolem pěti vlčích smeček," uvedl vysokoškolský pedagog z Mendelovy univerzity v Brně Jiří Labuda.
[chooze:article;value:603314]
Na odškodnění od státu ale Jindřich Španihel nemá nárok. Daňci totiž nepatří mezi hospodářská zvířata. Třeba za tele stát vyplácí přes 31 tisíc korun, za ovci nebo kozu chovatelé dostanou 22 tisíc korun. "Kompenzace proplácí stát, a to prostřednictvím krajských úřadů," sdělila mluvčí Hejtmanství Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová.
Vlci se v posledních třiceti letech začali šířit v celém Česku. Podle odborníků jich v tuzemsku žije zhruba tři sta. "Určitě je to potravou, protože v našem území, v naší krajině je veliký dostatek potravy," myslí si Labuda.
Například nedaleko Slušovic na Zlínsku už letos vlci roztrhali chovatelům 80 ovcí. Na Vyškovsku se v noci pohybovali mezi rodinnými domy. "Pokud vlk jde k lidem, tak je vhodné vzít nějaký kus klacku, hlínu, kámen a hodit to po něm," radí Labuda.
Minulý týden na dálnici na Plzeňsku překvapil řidiče vlk, který pobíhal mezi auty. Srážku s vozem nepřežil. Šofér vyvázl bez zranění.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.