Pouhým okem by mohla být podle meteorologů pozorovatelná polární záře, a to už v noci na čtvrtek. Podmínkou pro její spatření je ale temná obloha a dobrý výhled nad severní obzor. "Můžete zkoušet fotografovat i pomocí mobilních telefonů," vyzval ČHMÚ.
Podmínky pro pozorování by měly být navíc příznivé. "Na řadě míst se vyskytuje aktuálně oblačnost, ta se ale bude většinou rozpouštět a mělo by převažovat víceméně jasno nebo skoro jasno," popsali meteorologové s tím, že oblačnost by měla začít opět přibývat až ve druhé polovině noci směrem od jihu. "Počasí tedy přeje," dodali.
Později ČHMÚ doplnil, že polární záře je slabě vidět na kamerách v Maďarsku. "Po setmění tak bude zcela jistě vidět fotograficky i od nás. Vyloučeno není pod tmavou oblohou i spatření pouhým okem," uvedl.
[chooze:article;value:597503]
Podle portálu iMeteo.sk vytvořila podmínky pro pozorování polární záře geomagnetická bouře, která zasáhla Zemi a zesílila na bouři třídy G2, kterou odborníci označují za středně silnou. To ale nemusí být konec. Podle Centra předpovědi vesmírného počasí NOAA by mohla ještě zesílit na úroveň silné bouře označené jako G3.
Podle portálu Lonely Planet ale nemusí být ani při dobrých podmínkách zaručeno, že polární záři uvidíte. Pokud byste chtěli své šance zvýšit, odborníci radí odjet z města a vydat se někam, kde oblohu neruší pouliční osvětlení. Důležité také je si dopředu zjistit, jaké bude počasí. Zatažená obloha šanci na spatření polární záře snižuje.
I navzdory tomu, že se občas poštěstí a polární záře se objeví i nad Českem, mezi favority, kde polární záři sledovat, Česko nepatří. Mezi nejvhodnější místa pro pozorování polární záře se totiž řadí hlavně Island, patří tam ale také Aljaška, Švédsko, Norsko, Finsko nebo třeba Kanada.
Čechy uchvátila hořící obloha. Mohla to být polární záře, myslí si lidé (01/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.