Popularita táborů v zahraničí roste. Děti i rodiče si je nemohou vynachválit

Do ciziny jezdí na tábory i Vítek a Tadeáš. Nejvíce si tam užívají dobrodružství při objevování nových míst. "V Německu jsme dělali třídenní puťák, ve kterým jsme udělali takovej asi 50kilometrovej okruh," vzpomíná na zážitky Vítek. Tadeáš zase jezdí do Rakouska na umělecký tábor. "Často tam kreslíme, často i modelujeme nebo hrajem divadlo a tak," popsal.

Rozhodujícím faktorem je u táborů většinou cena. S celoročními zájmovými kroužky se však děti mohou dostat na tábor v zahraničí o poznání levněji. Paní Hlaváčová posílá dceru každý rok s kroužkem i do vzdálenějších destinací.

"Já jsem měla dceru dvakrát na zahraničním táboře, jednou ve Švédsku a jednou ve Španělsku," popsala. "Užila si určitě víc Švédsko, protože přece jenom ty pražské děti si ten les užijí, mám pocit, více. A byl to pro ni určitě větší zážitek," doplnila.

[chooze:article;value:596578]

​U cestovních kanceláří ceny zahraničních táborů přesahují 13 000 korun. "Když se budeme bavit o tuzemsku, tak týdenní tábor vychází někde kolem pěti až šesti tisíc, 14denní někde mezi osmi až deseti a u moře začínáme někde na 12 až 13 tisících," vysvětlil majitel cestovní kanceláře Miroslav Topinka.

U dobrovolnických organizací či celoročních kroužků jsou cenové rozdíly táborů menší. Například za týdenní tábor v Chorvatsku zaplatíte oproti tuzemsku pár tisíc navíc. "Ty ceny nejsou tam výrazně vyšší," potvrdila dobrovolnice z Dětí bez hranic Barbora Kašíková. "Ta cena pro dítě je tam od 12 tisíc vlastně za ten týden," dodala.

"Průměrně rozdíl cenový asi 4 tisíce korun, některé ty zahraniční tábory jsou i levnější, když jsou to třeba putovní příhraniční tábory," doplnila Nela Andresová, analytička Svazu dětí a mládeže.

[chooze:article;value:594077]

​"Tak finanční propast tam asi nějaká bude samozřejmě. Ta cesta a ubytování je možná o něco dražší, ale myslím si, že za ty zážitky pro děti to stojí. Mají z toho zážitek na celý život," řekla maminka paní Hlaváčková.

Je vidět, že zájem o klasické táborové aktivity přetrvává. Dokládá to i průzkum Českého svazu dětí a mládeže. "Z našich šetření vychází, že největší zájem je pořád o ty klasické tábory tak, jak je známe z dob našeho dětství pod stanem nebo v chatách, někde v přírodě v nějakém hezkém prostředí, kde ti účastníci vyhledávají kamarádství, vyhledávají zážitky a dobrodružství," uvedl předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček.

Stejně jako nabídka letních táborů, se liší i nabídka financování. Spousta rodičů tak ocení příspěvky od zdravotních pojišťoven, nebo od zaměstnavatelů. Výdaje na letní tábor se tak dají snížit i o několik tisíc korun.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.