Ženou se člověk narodí – tak zní závěr klíčového rozsudku britského nejvyššího soudu. Skupina For Women Scotland, která za verdikt bojovala, to označuje za vítězství zdravého rozumu. "Nejde o nenávist vůči jiné skupině. Jde o to, že mezi lidmi existují určité rozdíly – a jedním z nich je právě biologické pohlaví," uvedla aktivistka organizace For Women Scotland Susan Smithová.
To, že pojem žena se podle rozsudku vztahuje jen na biologické pohlaví, považuje skotská vláda i mnozí další za silnou ránu pro transgender ženy – tedy osoby, které se narodily s mužským pohlavím, ale identifikují se jako ženy. Soud však zdůraznil, že rozhodnutí nemá tyto lidi znevýhodňovat.
"Rozsudek by neměl být vnímán jako vítězství jedné skupiny na úkor jiné. Zákon o rovnosti z roku 2010 totiž zaručuje transgender osobám ochranu před diskriminací na základě změny pohlaví," řekl soudce Patrick Hodge. "Připadá mi to jako útok na transgender osoby, i když soudce se snažil vysvětlit, že to tak není," reagovala aktivistka Heather Herbertová.
[chooze:article;value:606330]
Tato otázka rozděluje nejen britskou společnost. Samotná definice ženy má totiž dalekosáhlý dopad na to, jak se práva spojená s pohlavím uplatňují. Bouřlivou diskusi vyvolává například účast transgender žen v ženských sportech.
Na jedné straně je názor, že každý by měl mít možnost soutěžit podle své genderové identity a vyloučení těchto osob je diskriminační. Na druhé straně kritici tvrdí, že účast transgender žen – tedy biologických mužů – vytváří neférové podmínky například kvůli fyzickým rozdílům.
Přístup k této problematice se začal měnit i v USA po nástupu Donalda Trumpa do úřadu. Ten například vydal nařízení, které uznává jen dvě pohlaví nebo zakázal transgender sportovkyním soutěžit v ženských kategoriích.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.