V Německu roste zájem o pohřebnictví. V oboru přibývají hlavně ženy

Pro jednadvacetiletou Fanny je nejdůležitější hygiena a dodržování předpisů. Chce se stát šéfkou pohřebního ústavu, což zahrnuje i omývání těl zesnulých. "Ze začátku jsem se zdráhala. Nenazvala bych to strachem, ale občas to bylo trochu zvláštní. Velmi rychle to ale odeznělo, a nakonec je to pro mě součást každodenního života. Už nemám žádné výhrady, moje zvědavost je silnější," řekla Fanny.

Tři čtvrtiny všech zájemců o obor letos tvoří ženy. Za posledních deset let se jejich zájem více než zdvojnásobil. Podle učitelů to má řadu výhod. "Když si někdo přeje obřad s otevřenou rakví a je potřeba nanést make-up, rtěnku a všechna ta líčidla, tak mají nad námi ženy jasnou výhodu," přiznal instruktor Dennis Lubbe.

[chooze:article;value:587665]

​Práce byla dříve považovaná za výrazně mužskou profesi a kvůli hýbání s těly nebožtíků i za poměrně fyzicky náročnou. Své o tom ví i Kay Seeman, který pracuje v rodinné firmě Seeman a synové založené roku 1892. Dříve u nich ženu sotva pohledal. "Co mohou ženy dělat lépe než muži? Ve výsledku je to hlavně empatie. Osobně si myslím, že ženy jsou více citlivé a mají v sobě o něco více klidu než my muži," zhodnotil práci svých kolegyň Seeman.

A zatímco v Německu jde o vzkvétající profesi, v Česku jsou pohřebnické obory minulostí. Poslední, který provozovala akademie ve Světlé nad Sázavou, letošním rokem končí. Zájemci o podnikání v tomhle oboru ale stále musí složit zkoušky požadované ministerstvem pro místní rozvoj.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.