Ještě než Donald Trump usedl v Bílém domě, sliboval, že boje na Ukrajině zastaví během 24 hodin. Teď podle týdeníku Economist bude rád, když to stihne v prvních 100 dnech ve funkci, tedy do konce dubna. Tvrdí to alespoň lidé v jeho okolí.
Na úspěch to ale zatím nevypadá. Problémem je zejména přístup Ruska. Zatímco Ukrajina americký návrh příměří přijala už před měsícem, Rusko zdržuje a rozsáhlejšímu omezení bojů se vyhýbá. Kreml sice nedávnou schůzku s americkým vyjednávačem Stevem Witkoffem označil dle ABC News za "mimořádně přínosnou", ani ta ale konkrétní výsledky nepřinesla.
Že se jednání zasekla, přiznal i šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v rozhovoru pro list Kommersant. "Na klíčových bodech vypořádání je těžké se dohodnout. Diskutuje se o nich," nechal se slyšet.
[chooze:article;value:607839]
Rusko totiž netouží jen po územních ziscích, ale především po násilné a kompletní změně režimu na Ukrajině k obrazu svému. Jasně to říká i sám Lavrov. "Chci říct, že vojenská síla je jediným způsobem, jak tyto démony z vlády vyhnat," prohlásil o vládě v Kyjevě.
Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je hlavním problémem ve vyjednávání nedostatečný tlak na Moskvu. Například podpora Kyjeva ze strany USA navzdory pomalému ruskému postupu v jednáních dokonce klesá. Prezident Trump sice už naznačil, že není z ruského zdržování nadšený, ke konkrétním opatřením se ale zatím neodhodlal.
"Nyní je čas, aby Evropané zintenzivnili svou pomoc Ukrajině, aby Ukrajina měla potřebnou podporu, aby se mohla bránit a tlačit Putina, aby se zapojil do smysluplných jednání," vyzývá proto někdejší bezpečnostní poradce bývalého amerického prezidenta Joea Bidena David Shimer. Naopak někteří lidé z okolí současného prezidenta dávají najevo, že se jim evropská podpora Kyjeva příliš nelíbí.
Rusko se nezastaví. Máme čtyři až šest let do dalšího útoku, varuje Fiala (4/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.