Cena kakaa vystřelila o 400 procent. Může za to neúroda i nové nařízení EU

Velikonoční zajíček je letos dražší než loni téměř po celé Evropě. Francouzi čokoládové výrobky nakupují v průměru dráž o 14 %, Němci o 15 % a Belgičané dokonce o 38 %. Může za to vysoká cena kakaa. Někteří výrobci proto zmenšují balení nebo pozměňují své receptury.

"Například začali snižovat obsah kakaa ve svých výrobcích či nahrazovat kakaové máslo jinými náhražkami – například kokosovým máslem nebo bambuckým máslem, což se odráží na celkové textuře čokolády. Abychom čokoládu mohli nazývat čokoládou, musí splňovat podmínku, že obsahuje alespoň 25 % kakaové sušiny," vysvětlila analytička pro klima Asociace pro mezinárodní otázky Barbora Chmelová.

[chooze:article;value:607801]

​Výrazně zdražit museli i výrobci tradičních ručně dělaných belgických pralinek. Ti, aby si udrželi svou kvalitu, tak nepoužívají kakaové náhražky. "Někdo používá v laboratoři vytvořenou náhradu místo kakaového prášku, ale my si stojíme za tím, co děláme a pracujeme s pravou čokoládou," řekl výrobce belgických pralinek Sam.

Cena kakaa minulý rok zaznamenala skokový nárůst o 400 %. Do rekordních výšin ji vyhnala zejména neúroda kakaových bobů způsobená suchem a záplavami, ale i generační obměna farmářů. "Učíme se, jak správně udržovat kakaovníky. Dřív jsme je ořezávali jen zřídka, ale teď máme školení," popsal farmář.

Další překážku na cestě kakaa do Evropy ale vystavila Evropská unie. Ta přijala nařízení o omezení odlesňování, které má pomoci ochránit světové lesy. Zároveň tím ovšem vyděsila evropské dovozce.

[chooze:article;value:607812]

​"V případě kakaa budou mít nyní nově producenti a firmy, které dodávají kakao na evropské trhy, povinnost zaručit se a prokázat, že při produkci kakaa nedošlo k odlesňování a degradaci lesů. To mělo za následek vytvoření určité paniky mezi producenty i dodavateli, což vedlo ke skupování zásob na světových trzích," sdělila Chmelová.

Nařízení má zajistit, aby do Evropy nepřicházely produkty z nelegálně odlesněných oblastí. Kromě kakaa se bude týkat i dovozu kávy, kaučuku, palmy olejné nebo dřeva a s tím souvisejících výrobků, jako je papír nebo pneumatiky. Platit by mělo začít na konci letošního roku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.