Když Evropská unie v reakci na vojenskou invazi Moskvy na Ukrajinu před třemi lety výrazně omezila dodávky ruského plynu do svých potrubí, jednou z náhrad, které pomohly vzniklou díru zalepit, byl zkapalněný zemní plyn (LNG) ze Spojených států amerických.
Otřesy, které od nástupu Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta utrpěly vztahy Evropy s Washingtonem, mají za následek pochybnosti ze strany energetických firem o výhodách obchodního partnerství se Spojenými státy. Upozornila na to agentura Reuters.
[chooze:article;value:604666]
Závazek Bruselu zcela se vyvázat z dodávek ruské energie přitom stále trvá – horizontem je rok 2027. I přesto je názorový posun v případě některých společností z oboru znát. "Pokud by na Ukrajině nastalo nějaké pevnější příměří, dovedu si představit, že bychom se vrátili k dodávkám z Ruska v objemu 60, možná 70 miliard kubíků ročně. Včetně LNG," uvedl Didier Holleaux, výkonný viceprezident francouzské energetické společnosti Engie.
Doplnil, že zatímco před invazí v roce 2022 dodávalo Rusko 40 procent evropské spotřeby plynu, v budoucnu by na něm mohlo záviset třeba 20 nebo 25 procent. Holleauxův krajan a kolega z oboru, šéf ropného gigantu Total, Patrick Pouyanne v únoru varoval evropské lídry před tím, aby nevkládali do amerických dodávek plynu "příliš mnoho důvěry".
[chooze:article;value:607534]
Pro oživení dovozu z Ruska je i řada společností z jiných oborů, třeba chemického průmyslu. Německý agrochemický moloch BASF sice prohlásil, že žádný scénář v případě obnovení dodávek nechystá, faktem ale je, že před uzavřením kohoutků byl jedním z vůbec největších spotřebitelů levného plynu z východu. Agentura Bloomberg navíc upozornila, že nakloněni návratu ruského plynu jsou i politici, a to především ve východní části Spolkové republiky.
"Pokud dokážeme vyjednat mír a vybudovat silnější důvěru mezi Evropou a Ruskem, nedává odmítání ruských dodávek plynu žádný smysl," citovala agentura ministra hospodářství spolkové země Sasko-Anhaltsko Svena Schulzeho (CDU). Právě jednání o míru mezi Spojenými státy a Ruskem jsou další impulzem k přehodnocování ekonomických vztahů Evropy s Moskvou.
Na bruselské lídry nepůsobí dobře ani nestabilita, kterou představuje americký prezident, zmiňuje zpravodajský web Politico. I přesto, že Trump v minulosti apeloval na Evropu, aby začala dovážet z jeho země ještě více LNG, nyní se podle důvěryhodných zdrojů webu nedaří Evropské komisi navázat s americkou administrativou konkrétní rozhovory.
Konec ruského plynu nemá Česku dělat problémy. Jsme připravení, tvrdí Fiala (01/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.