Mnohem oblíbenější než Leopard – chlouba současné produkce německých zbrojovek – je mezi vojáky Gepard. Dvojice protiletadlových kanonů, připevněná na trup a podvozek první generace Leoparda, je Ukrajinci ceněná především pro svou odolnost, spolehlivost a zejména účinnost, nejčastěji při sestřelování ruských dronů. V akci se Gepard přitom poprvé objevil už v roce 1976.
Jak popsal britský deník The Telegraph, lépe ze srovnání tak vychází i 60 let starý Leopard 1. Původně západoněmecký tank nastoupil do služby v roce 1965 a jeho modernizované verze mají ve své výbavě stále země jako Brazílie, Řecko, Turecko nebo právě Ukrajina. Vojáci na něm oceňují především jeho spolehlivost, která se v ostrém boji často ukáže být tou nejdůležitější vlastností.
[chooze:article;value:587585]
Na druhé generaci Leopardů je podle Ukrajinců špatně skoro všechno – konstrukce tanku je příliš složitá, což jej mimo jiné činí drahým na opravu. Tu je navíc ze stejných důvodů nemožné provést přímo na frontě, například v menším zázemí poblíž místa samotného konfliktu.
Nit nenechávají ukrajinští bojovníci suchou ani na samohybné houfnici Panzerhaubitze 2000. I tomuto kusu techniky vojáci vyčítají křehkost a nízkou odolnost. Bojové schopnosti houfnice tak často ani nemají možnost pořádně vyzkoušet – ještě předtím něco dělostřelecký komplet vyřadí z provozu.
Politolog a výkonný ředitel organizace European Resilience Initiative Center Sergej Sumlennyj, kterého cituje list Daily Mail, údajně tuší, co by mohlo za potížemi druhé generace Leoparda a další techniky na Ukrajině stát.
[chooze:article;value:606428]
"Ty stroje byly navrženy lidmi z generace německých průmyslníků, kteří nezažili válku. To je i důvod, proč jsou jejich konstrukce až přehnaně komplikované a složité. Starší systémy, ty z 60. let – které si vojáci tak pochvalují – jsou dílem lidí, kteří na vlastní oči viděli, jak vypadá válka," vysvětlil politolog.
I přesto, že Leopardy 2 jsou v očích nadšenců považovány za "technický div" naší doby, jednoduše nejsou konstruovány na ukrajinské bojiště. "Mohou fungovat dobře, neříkám, že ne. Ale jen když mají silnou a kvalitní podporu ze vzduchu. To je na Ukrajině aktuálně z říše divokých snů," upozornil Sumlennyj.
Politolog není jediný, kdo si uvědomuje, že technická a konstrukční složitost je vážnou vadou současných Leopardů. Plukovník Hamish de Bretton-Gordon, který působil v britské armádě po 23 let, ve svém textu pro The Telegraph přišel se zajímavou paralelou.
[chooze:article;value:607537]
Nákladná údržba a oprava je Achillovou patou německých tanků, stejně jako jejich zranitelnost v oblasti věže, a to především ze vzduchu. Levné ruské drony, které lze vyrobit za cenu okolo deseti tisíc, jsou tak velmi jednoduše schopny vyřadit z provozu tank za stovky milionů. Kombinace těchto dvou faktorů znamená naprostou katastrofu.
"Němci prohráli druhou světovou válku, protože se nedokázali vyrovnat obrovské produkci, kterou dokázali rozjet Spojenci. V pozdějších fázích války vyrobili Hitlerovi soupeři přibližně 60 tisíc tanků Sherman, které nakonec převálcovaly sofistikovanější a schopnější tanky Tiger a Panther. Němci jich totiž kvůli jejich složité konstrukci dokázali vyrobit jen několik tisíc," píše bývalý důstojník.
Nabádá tedy k vyvarování se stejného příběhu i dnes, po více než 80 letech: "Musíme se vyhnout pokušení vyrábět naše tanky příliš složité, příliš snadno zasažitelné a příliš náročné na údržbu. Jinak se budou vyskytovat na bojištích jen vzácně."
Česko bude mít další bojové tanky Leopard. Vláda schválila nákup za čtyři miliardy (11/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.