Se stavbou speciální takzvané larsenové stěny, kterou lze umístit až do hloubky osmi metrů, se začalo před měsícem. Původně se předpokládalo, že bude měřit kolem 250 metrů.
Nakonec se ale práce protáhly. Její celková délka je 700 metrů a v podstatě obkroužila celé místo havárie. Ukázalo se, že je to nejspolehlivější prostředek, který brání průsakům kontaminovaných podzemních vod. Larsenové stěny mají zabránit mísení vody mezi hustopečským jezerem číslo šest a místem havárie, přesněji mají zamezit vniknutí vody z jezera do sondážních jam, kde by se mohla mísit s benzenem, a zpět.
[chooze:article;value:606318]
Hasiči teď budou měnit některé ze sorpčních hadů, ty jsou na blízkém jezeře a brání, aby se benzen dál rozšiřoval po vodní ploše. Nainstalovali také další výkonná čerpadla, která umožní, aby se toxická látka rychleji odpařovala.
Pokračuje i intenzivní čerpání podzemní kontaminované vody z hlubinných sond. Přesto je v zemině na místě havárie pod povrchem stále odhadem asi 12 tun benzenu. Padly ale plány na její odtěžení – místo toho se počítá s tím, že by látku likvidovaly obří 20tunové filtry s aktivním uhlím. Přes ně by se přímo na místě podzemní voda přečerpala a pak čistila.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.