Nikdo nás nechtěl, říká tvůrce Operace Flashpoint. Záchranu našli na statku

Oba Španělovi rodiče byli programátoři, takže k počítačům měl blízko už odmala. Pak jeho bratr na začátku 80. let minulého století přivezl osobní počítač ze Švédska jako první cenu z fyzikální olympiády. "V té době to bylo jako zjevení. A co kluci chtěli, bylo hrát hry, tak jsme s bráchama začali vymýšlet první hry," popsal.

Postupně to vedlo až k založení herního studia Bohemia Interactive. A první úspěšnou hrou byla Operace Flashpoint. A jak Španěl říká, nerodila se lehce. "Nakonec v ní bylo víc než pět let práce a několikrát to vypadalo, že se to vůbec nepodaří. Pak se nám právě v tom roce 2001 podařilo završit tu cestu a britský vydavatel Codemasters, menší společnost z takového statku na venkově ve Velké Británii, to vydala celosvětově a řekl bych trochu k překvapení všech těch vydavatelů, kteří nás předtím odmítali, se stala jedničkou na všech světových trzích," zavzpomínal.

[chooze:article;value:599138]

​Díky tomu se Bohemia Interactive zařadila mezi sto největších studií. Hra se zalíbila i ozbrojeným složkám po celém světě, například v USA či Austrálii. Tak přišel i nápad na výcvikový program.

"Otevřeli jsme garážovou firmou, ovšem na druhém konci světa v Austrálii. No, a nakonec z téhle firmy vznikl jeden z vůbec nejvýznamnějších dodavatelů softwaru na výcvik, takže ta cesta byla celkem přirozená, protože ta hra byla navržená od začátku jako otevřený simulátor a víceméně se ukázalo, že hra může sloužit výuce a výcviku," shrnul.

[chooze:article;value:601512]

​České hry jsou v jednom specifické. "Přijde mi, že hodně českých her se drží takového více realistického nebo toho, co je inspirované skutečným světem, zatímco třeba japonská herní kultura nebo i americká nebo anglosaská se hodně vydává k takovým více ulítlejším tématům. Přijde mi, že velká část českých her má jedno společné, že skutečně ukazují nějaké věci z našeho světa, ať už jsou to dějiny, nebo nějaké simulace," vysvětlil.

Nyní má společnost například projekt Bohemia Incubator, který pomáhá talentovaným vývojářům prezentovat vlastní projekty. Chce se také dostat do škol. "Máme projekt, aby ve školách na bázi herní technologie se děti mohly učit zaprvé to, jak hry tvořit, vymýšlet, ale zadruhé se v nich učit i všechny ostatní dovednosti. Už hodně z nás má děti a chtěli bychom, aby ty děti dostaly do rukou třeba hru, která je bude rozvíjet, než jenom bezduchou zábavu. Aby se skutečně naučily tvořit, aby nebyly jenom konzumenti, ale aby byly tvůrci," přiblížil. Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.