Ohnisko na Českokrumlovsku má souvislost se členy jedné rodiny a jejich známými. "Z toho deset dospělých a osm dětí. Z těch osmnácti jsou dva z Prachaticka, nicméně všichni jsou ve vzájemné epidemiologické souvislosti. A ten zbytek, těch 16 osob je z Větřní," popsala ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.
"K dnešnímu dni máme potvrzené čtyři výskyty," sdělila ředitelka ZŠ a MŠ Větřní Halka Jánová. V obci nemají dětského lékaře, proto škola společně s hygienou zařídila očkování přímo ve škole. Uklízečky několikrát denně všechno dezinfikují.
[chooze:article;value:605252]
"V učebnách, které jsou odborné tak několikrát denně, dezinfikujeme toalety. V jídelně vydávají příbory paní kuchařky," uvedla Jánová. Obec kvůli nákaze také uzavřela dětské centrum, kam chodily děti na kroužky.
"Uzavřeli jsme dětské hřiště ve vyloučené lokalitě, kde se žloutenka nejvíc vyskytuje," řekl místostarosta Větřní Jaroslav Vojtíšek (nestr.).
Mladá maminka Kateřina Halmichová se prý teď raději nevídá ani se svou sestrou, která přišla do kontaktu s nakaženou. "Takový přirozený strach, aby se malému něco nestalo, abychom to nechytli, když jde sem člověk do obchodu, aby nesáhl na košík," prohlásila.
Inkubační doba žloutenky je 15 až 50 dní, na začátku se jeví spíše jako chřipka. "Začne to bolestí svalů, kloubů, může být i teplota. Až v další fázi přichází to, že ti pacienti vlastně zežloutnou, mívají tmavší moč a světlou stolici," vysvětlil lékař Ivo Petrášek.
[chooze:article;value:601885]
Důležitou prevencí je hygiena. "Onemocnění se přenáší nejčastěji buď špinavýma rukama, nebo se to může přenášet třeba kontaminovanou vodou. Prevence je tedy pořádně si mýt ruce," poradil lékař.
"Vyvarování se negativních návyků, jako jsou injekční stříkačky používané jinde než ve zdravotnických zařízení," doplnil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Letos už se v Česku nakazilo žloutenkou typu A více než 300 lidí. Loni jich za celý rok bylo 636.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.