Z toho až mrazí. Británie vyvíjí systém, který má odhalit budoucí vrahy

Ministerstvo spravedlnosti Spojeného království vyvíjí podle deníku The Guardian program nazvaný "sdílení dat pro zlepšení hodnocení rizik", dříve známý jako projekt predikce vražd. Cílem tohoto projektu je pomocí algoritmů analyzovat osobní údaje tisíců jedinců, včetně obětí trestných činů, za účelem identifikace těch, kteří by mohli v budoucnu spáchat závažné násilné trestné činy.

Projekt je v současné době ve fázi výzkumu a využívá data z probační služby a záznamů policie z oblasti Greater Manchester před rokem 2015. Tyto údaje zahrnují zranitelné informace o trestních odsouzeních, demografické údaje a zdravotní ukazatele, jako jsou závislosti, sebevražedné sklony a zdravotní postižení. 

[chooze:article;value:583409]

​Podle britské skupiny pro lidská práva Statewatch však projekt zahrnuje i citlivé informace o lidech bez trestních záznamů, například o těch, kteří se stali oběťmi domácího násilí nebo trpí duševními chorobami. To vyvolává obavy z možného porušení práv a diskriminace menšinových a nízkopříjmových komunit.

Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že projekt je určen pouze pro výzkumné účely a mohl by podpořit úsilí o zvýšenou bezpečnost veřejnosti prostřednictvím lepší analýzy rizik. "Přezkoumá charakteristiky pachatele, které zvyšují riziko spáchání vraždy, a prozkoumá alternativní a inovativní techniky datové vědy pro hodnocení rizika vraždy," cituje vyjádření ministerstva portál Firstpost. Veškerá použitá data pocházejí od osob s alespoň jedním trestním záznamem.

[chooze:article;value:600924]

Se slovy jako "mrazivý" a "dystopický" kritizují však projekt odborníci, kteří upozorňují na etické otázky spojené s používáním citlivých osobních údajů k předpovědi budoucího chování. "Pokus ministerstva spravedlnosti vytvořit tento systém předpovídání vražd je nejnovějším mrazivým a dystopickým příkladem záměru vlády vyvinout takzvané systémy předvídání zločinu," hodnotí výzkumná pracovnice pro Statewatch Sofia Lyallová.

Poukazuje i na to, že algoritmické systémy jsou ze své podstaty chybné a poukazuje i na různé proměnné, které mohou ovlivňovat konečné výsledky predikcí.

Světový výpadek ukázal zranitelnost IT systémů. Kolaps vyřadil banky i lékárny (7/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.