Češi podceňují životní pojištění. Přitom jim může zachránit hypotéku

Mezi obvyklé příčiny finančních problémů patří neschopnost splácet hypotéku nebo úvěr, nečekaný úraz nebo výpověď ze zaměstnání. Pekárková vysvětlila, že pro začátek by měl proto každý mít finanční rezervu, která dokáže pokrýt výpadek na tři až šest měsíců.

"Já si myslím, že nějakou finanční rezervu dokáže vytvářet každý," uvedla rozhovor. Pro stanovení výšky rezervy je třeba rozdělit příjmy, ať už jednotlivce, nebo celé domácnosti, a veškeré výdaje.

"Výdaje jsou nezbytné, to jsou ty na bydlení, výdaje na energie a podobně. A potom jsou výdaje zbytné, jako jsou výdaje na kulturu, na návštěvu kina, na návštěvu restaurace nebo třeba na dovolenou. To jsou výdaje, které v případě nějaké krize dokážeme krátkodobě omezit," dodala.

V případě nečekaných událostí chrání rodiny životní pojištění. Pekárková vyjmenovala několik z nich. "To znamená pro nějakou nečekanou ztrátu příjmu, ale může to být i situace, kdy někoho z rodiny zasáhne nějaká nemoc nebo se stane úraz a podobně. Pro tyto situace je důležité mít kvalitní životní pojištění, protože právě takové případy dokáže krýt."

Průměrná cena životního pojištění se pohybuje v rozmezí 500 až 2 000 korun měsíčně. "Tady zase můžete říct, že domácnosti, které jsou na hraně s příjmy a nevycházejí, že pro ně životní pojištění může být nedostupný produkt, ale není tomu tak," objasnila. Poradit prý dokáže kvalitní finanční poradce. Důležité je vědět, jaká rizika v první řadě pokrýt a s jakým rozpočtem rodina operuje.

[chooze:article;value:605888]

Mezi velká rizika patří například pojištění pro případ závažných onemocnění, invalidity, trvalých následků úrazu a také riziko smrti. "Právě pro ten případ, kdyby jeden z živitelů v rodině zemřel a jeden příjem vypadl definitivně. (…) Jsou to situace, které skutečně člověka dokážou vyřadit na dlouhou dobu z procesu a můžou znamenat velký výpadek v příjmech," popsala.

Lidé stále častěji řeší své finanční potíže tím, že si berou půjčky v bankách. Místo úspor nebo jiných forem pomoci sahají právě po úvěrech, aby pokryli každodenní výdaje nebo nečekané finanční výpadky. V těchto případech může hrozit takzvaná dluhová past.

"Může to rodinu právě vést do problémů se splácením půjček, protože pokud jsou to půjčky mimo bankovní trh, jsou to půjčky často s vysokým úrokem. Rodina se ve finále může dostat i do dluhové pasti," poznamenala.

V případě problémů se splácením hypotéky může opět pomoci životní pojištění. "Pojištění pro případ smrti, když ho budeme vázat k hypotéce, pokud je nastaveno na třeba výši hypotéky, tak rodina může z pojistného plnění, které je vypláceno za smrt, splatit hypotéku," řekla.

Češi mají podle Pekárkové v této oblasti stále velké rezervy. Často upřednostňují pojištění nemovitosti nebo auta, na životní pojištění už finanční rozpočet nedosáhne.

"Když vyhoříte a přijdete o zařízení bytu, je to určitě špatná situace. Nicméně pokud jste zdraví a můžete pracovat, tak jsou to věci, které nahradíte. Pokud vás postihne nějaká zdravotní patálie nebo onemocníte, tak nemůžete pracovat a potom peníze z pojištění jsou důležité, protože vám nahrazují příjem," dodala. Na celý rozhovor z TN Live se podívejte pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.