Severokorejský režim na základních školách vybírá nadané děti a mění je v armádu hackerů. Tvrdí to například analytik specializující se na Severní Koreu Michael Barnhart, který pracuje pro divizi společnosti Google věnující se odhalování kybernetických hrozeb. O své znalosti se podělil s deníkem Sun.
Ti nejmladší jsou podle něj do programu vybíráni v pěti letech. Jde o žáky, kteří excelují v přírodních vědách a matematice. Následně jsou pak směřováni na speciální střední školy v hlavním městě Pchjongjangu, odkud posléze zamíří na technologické univerzity.
Po jejich absolvování ještě mladí hackeři absolvují stáž v Číně či Rusku, kde mají možnost lépe se seznámit s globální internetovou sítí, a následně jsou zařazeni do jednotek kybernetických válečníků.
[chooze:article;value:606197]
Program funguje několik let. V roce 2017 o něm informovala americká televize NBC. Podle ní je pečlivý výběr budoucích hackerů v Severní Koreji přímo nutností. Jen málo lidí má totiž v silně izolovaném režimu doma počítač s přístupem k internetu. I ti, kteří jej mají, se většinou dostanou jen na omezenou severokorejskou síť.
"Tento usilovný proces ilustruje silné odhodlání Severní Koreje budovat své kybernetické schopnosti prostřednictvím výchovy a přísného školení jednotlivců od mladého věku, včetně poskytování důležitých zkušeností v zahraničí," dodává k výcviku Barnhart. Zdůraznil přitom, že kromě technologického tréninku adepti absolvují také silnou indoktrinaci posilující loajalitu ke komunistickému režimu.
[chooze:article;value:606311]
Severokorejští hackeři patří mezi nejobávanější na světě. Režim je používá k získávání citlivých informací, útokům na západní instituce a infrastrukturu i k získávání finančních prostředků. Nechvalně známá je například skupina hackerů Lazarus.
Ta stojí třeba za úspěšným útokem na servery společnosti Sony v roce 2014 či za on-line krádeží milionů dolarů z banky v Bangladéši v roce 2016.
Letos v březnu se jí pak podařilo útokem na kryptoburzu ByBit ukrást kryptoměny v rekordní hodnotě 1,5 miliardy dolarů (téměř 35 miliard korun). Podle BBC se hackerům nakonec podařilo převodem těchto prostředků tak, aby nebyly vystopovatelné, obohatit o asi 300 milionů dolarů (bezmála 7 miliard korun) "čistého" zisku.
Česko trápí hackeři. Loni zachytil NÚKIB téměř 30 útoků na nemocnice (3/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.