Kvůli slintavce se testuje mléko z Moravy. Kontroly na hranicích posílí armáda

Noční můra, postrach farmářů – kulhavka a slintavka (SLAK), která se nebezpečně a rychle přibližuje. Poslední potvrzené ohnisko nemoci je už pouhých 50 kilometrů od hranic s Českem. Virus kulhavky a slintavky vydrží na podrážce bot klidně i měsíc.

Všechna auta na hranicích čeká jízda po desinfekčních kobercích, některá dokonce končí v záchytné vaně. Od půlnoci jsou nově zavedeny kontroly i na přechodu Halámky v jižních Čechách.

[chooze:article;value:605157]

​Zemědělci ale tvrdí, že je to stále málo. "V případě, že vláda nenajde odvahu vyhlásit mimořádnou situaci, může nastat fatální situace, kdy převážná většina chovu bude zlikvidována," říká viceprezident agrární komory Jihomoravského kraje Václav Hlaváček.

"Ty zákonné důvody v tuto chvíli nejsou naplněny, nákaza není v České republice přítomna," tvrdí ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Přesto se změny chystají, nasazeni budou armádní specialisté. "Připravujeme v tyto minuty s paní ministryní obrany Janou Černochovou usnesení na vládu, na základě kterého bychom mohli zhruba 20 vojenských veterinářů využít pro ty kontroly," upřesnil Výborný.

[chooze:article;value:604697]

​Ministr nařídil od 1. dubna testování mléka z farem, které mají více než sto dojnic. V okrese Břeclav a Hodonín se to týká úplně všech. "Umožňuje velice rychle prokázat vir v mléce. V mléce se předpokládá jeden z prvních výskytů ve výměšcích z toho zvířete," poznamenala Hana Čaloudová z Krajské veterinární správy Jihomoravského kraje.

Chovy jsou hermeticky uzavřeny. Kromě lidí, kteří vzorky mléka odebírají, se na místo nikdo nedostane. "Je opravdu potřeba zachovávat maximální podmínky biologické bezpečnosti, nevpouštět žádné cizí osoby," dodala Čaloudová. V příštích dnech plánují na jižní Moravě vyšetřovat i ulovenou volně žijící zvěř.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.