Muž pěstoval konopí pomocí AI. Hodnotila, co rostlina potřebuje

Před pár dny policie zadržela muže, kterému umělá inteligence pomáhala pěstovat konopí. "Tam byly přístroje, které samy vyhodnotily, co ta rostlina potřebuje, a podle toho jí připravily, namíchaly hnojivo. Řídilo to intenzitu světla, řídilo to teplotu a podobně," popsal vedoucí protidrogového oddělení kriminální policie Praha 1 Milan Sojka.

Zločincům pomáhá umělá inteligence hlavně ve všemožných podvodech. "Falešné SMS zprávy, falešné e-maily, ale dokonce pokročili už dál, že dokážou napodobit vlastně i hlas vašeho příbuzného, hlas bankéře a hlas, nebo dokonce i video, tomu říkáme deepfake videa, známých politiků," varoval IT odborník Miloslav Lujka.

Pachatelé za pomoci umělé inteligence falšují například i lékařské zprávy anebo fingují pojistné události. Z nahrávky na záznamníku dokážou dokonce ukrást a zneužít hlas.

[chooze:article;value:598581]

Sami jsme si vyzkoušeli, jestli nám umělá inteligence poradí například, jak vykrást banku. Abychom dostali odpověď, předstírali jsme, že jde pouze o scénář k filmu. "Zloděj by nejprve důkladně prostudoval bezpečnostní systémy banky a naplánoval čas vloupání, kdy je tam nejméně zaměstnanců a klientů," poradila.

Pozadu ale není ani policie, která umělou inteligenci používá hlavně při zpracování velkého množství dat. "Například používáme systémy k přepisu řeči na text nebo automatizované rozpoznávání registračních značek u aut," sdělila vedoucí oddělení digitalizace a umělé inteligence Anika Stulíková.

Jak ovšem sami policisté přiznávají, zločinci budou mít vždycky o trochu náskok, protože strážci zákona jsou svázáni legislativou.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.