Meteorologové upřesnili jarní předpověď. Důsledky La Niñy pocítíme všichni

Podle předpovědi meteorologů webu Severe Weather Europe (SWE) ovlivní počasí v Evropě letos na jaře jev La Niña. Ta vzniká, když je Tichý oceán v rovníkové východní části chladnější než obvykle, a má rozsáhlý vliv na počasí po celém světě.

Ovlivnit by měla celé meteorologické jaro, tedy období od března do května. "Předpověď ukazuje převážně tlakovou výši se středem nad střední a východní Evropou. Oblast nízkého tlaku vzduchu se nachází v dalekém severním Atlantiku a nad severozápadní Evropou," popisuje SWE. Tlaková výše se obvykle pojí se suchým a stabilním počasím.

[chooze:article;value:598942]

​"Pokud se podíváme na předpověď povrchových teplot, zjistíme, že ve většině střední a severní Evropy bude teplo. To je ovlivněno oblastí vysokého tlaku vzduchu a jihozápadním prouděním z oblasti nízkého tlaku vzduchu v Atlantiku," uvedli meteorologové.

Co se srážek týče, ve střední Evropě se podle aktuálních modelů dá očekávat spíše sušší, maximálně průměrné jaro. "Vidíme převážně sušší podmínky ve střední a západní Evropě. To se vzhledem k předpovědi vysokého tlaku většinou očekává," vysvětluje SWE.

[chooze:article;value:599238]

​Ze sucha tak pravděpodobně nebudou mít radost třeba zemědělci. Teplá zima pro ně taky není ideální. Už teď navíc odborníci upozorňují, že na českých horách je málo sněhu, tedy zásob vody.

"V posledním týdnu sníh připadl, ale pořád jsou zásoby vody ve sněhu silně pod průměrem," řekl pro Seznam Zprávy hydrolog Šimon Bercha. Podle projektu InterSucho je navíc i půdní vlhkost výrazně nižší, než je obvyklé.

Jak si ušetřit práci s ranním škrábáním okna u auta? Vyzkoušeli jsme dva triky (2/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.