Ostře sledované volby v Německu jsou u konce. Vítězně z nich vyšla konzervativní koalice CDU/CSU, která získala po sečtení všech okrsků 28,6 procenta hlasů. Druhá se ocitla krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD) s 20,8 procenta hlasů a třetí vládní SPD, které dalo hlas 16,4 procenta voličů.
Olafa Scholze tak na pozici kancléře s nejvyšší pravděpodobností nahradí předseda CDU/CSU Friedrich Merz. "Nyní musíme začít vzájemně jednat a co nejrychleji sestavit vládu, abychom mohli udělat správnou věc a znovu vrátit Německo na evropskou scénu. Svět musí vidět, že Německo má opět spolehlivou vládu," prohlásil po ohlášení výsledků voleb podle portálu Guardian Merz.
[chooze:article;value:599310]
Sestavování vlády však nebude snadné. Druhou nejsilnější stranou je AfD, která od minulých voleb svou podporu zdvojnásobila. Pomohl jí k tomu zejména odpor Němců k migraci, vysokým cenám energií i vzrůstu zločinnosti.
AfD, která je kritiky označována za krajní pravici podporovanou Ruskem i novou americkou vládou, už nabídla vítězné koalici spolupráci ve vládě. I přes historicky úspěšný výsledek ale může skončit v opozici. Tradiční politické strany totiž AfD bojkotují a alespoň dle deklarovaných úmyslů s ní vládu nebudou chtít sestavovat. Merz to vyloučil opakovaně.
Končící vládu Olafa Scholze tvořila jeho SPD, dále Zelení a až do listopadu 2024 FDP. Takzvaná semaforová koalice u voleb pohořela. Volební výsledek SPD se zhoršil o 9,3 procentního bodu, Zelených o 3,1 procentního bodu a FDP z parlamentu vypadla úplně.
[chooze:article;value:599264]
Největší šanci má v současnosti koalice CDU/CSU a SPD, které se mohou případně účastnit Zelení. Bez Zelených by tato koalice měla těsnou většinu 328 křesel ze 735, s nimi pak 413, uvádí portál Zeit.
Evropa bez Spojených států
Merz po svém vítězství nastínil i svou vizi budoucnosti Evropy. "Má absolutní priorita je posílit Evropu, co nejrychleji to půjde, abychom mohli krok za krokem dosáhnout nezávislosti na Spojených státech. Nevěřil bych, že to někdy řeknu, ale je zjevné, že tato americká vláda je naprosto lhostejná k osudu Evropy," prohlásil podle portálu Politico Merz.
Odříznutí od USA považuje Merz za nutnost zejména v otázce bezpečnosti. Navrhl proto například spolupráci mezi Německem, Francií a Velkou Británií v otázce jaderného vyzbrojování. Německo v současnosti disponuje technickými schopnostmi na výrobu jaderných zbraní, samo však žádné nemá.
[chooze:article;value:599287]
Kromě toho nastínil Merz i vizi vzniku nové vojenské aliance, která by mohla nahradit NATO. Toto spojenectví by bylo výhradně evropské. "Jsem velmi zvědavý, jakým směrem se bude vyvíjet summit NATO na konci června. Jestli budeme stále mluvit o NATO v současné podobě, nebo jestli budeme muset ustanovit nezávislou obranu Evropy mnohem rychleji," dodal Merz.
Německo se tak bude v otázkách své zahraniční politiky pravděpodobně vzdalovat od USA. "Nemám absolutně žádné iluze o tom, co se děje v Americe. Stačí se podívat na nedávné vměšování se do německých voleb Elonem Muskem. Zásahy do voleb z Washingtonu nebyly o nic menší a strašlivější než zásahy z Moskvy. Jsme pod obrovským tlakem z obou stran a mou prioritou musí být vytvoření jednoty v Evropě," prohlásil Merz.
Merz už před volbami sliboval obrat v migrační politice. Podívejte se na reportáž:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.