Fotky nahých dětí z internetu často končí u pedofilů. Nesdílejte je, varuje policie

Rodiče se stále nepoučili. Na sociálních sítích a úschovnách dál vytvářejí digitální alba s fotkami svých nahých dětí, která se ani neobtěžují zabezpečovat, přestože u nich heslo nastavit jde.

"Většinou hlásíme ten obsah tomu administrátorovi té stránky a ten jej odstraní v řádech minut. Pokud je to závažnější, tak samozřejmě všechno hlásíme a zasíláme policii," říká specialistka počítačové bezpečnosti CZ.NIC Kateřina Vokrouhlíková.

[chooze:article;value:577563]

​Loni odhalili 350 fotografií nahých dětí, z toho více než 30 předali policii. "Jedna fotografie měla 20 tisíc zobrazení, některé fotografie mají třeba 17 tisíc zobrazení, 22 tisíc zobrazení," upřesnila Vokrouhlíková.

Co internet schvátí, to už nenavrátí, i když rodič fotografii po čase smaže, kolovat tam může navždy. "Potom najednou v dospělosti se stává, že takové fotografie jsou objevené třeba ve chvíli, kdy někdo žádá o nějakou prestižní pozici, třeba i v zaměstnání," uvedla Zora Dušková, ředitelka Dětského krizového centra.

"Vždycky je potřeba posoudit okolnosti, jak ta fotografie vypadá, jaké jsou tam pozice a pózy. Samozřejmě ve chvíli, kdy si rodič vyfotí své dítě při koupání, tak se nebavíme o nějaké skutkové podstatě pořizování dětské fotografie," řekla vedoucí odboru prevence Policie ČR Zuzana Pidrmanová.

Většina dětí má kvůli svým rodičům takzvanou digitální stopu ještě před narozením. Začíná to zveřejněním ultrazvuku. Následně rodného listu, rodného čísla, jména, vysvědčení nebo kartičky pojištěnce. "Takže je pak velmi jednoduché si to konkrétní dítě najít," domnívá se Vokrouhlíková.

Například na facebook už explicitní fotografii dítěte nenahrajete, platforma ji téměř okamžitě zablokuje. Často se snímky zveřejňují například na platformě Rajče, i když jejich nahrávání porušuje pravidla. Ohledně možných regulací se společnost, která tento portál provozuje, redakci nevyjádřila.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.