V Libavé teče z kohoutků voda s uranem. Obec chce nové napojení na Kružberk

Paní Anna Dvořáková používá vodu z vodovodu kvůli vysokému množství uranu jen na nádobí a praní. Na vše ostatní používá vodu balenou. "Když chci udělat čaj nebo kávu, tak si tuto vodu naleju do konvice," popisuje.

To pan Petr Barkoci si pod kohoutkem už raději nemyje ani ruce. On i jeho manželka se totiž bojí možných zdravotních problémů. "Čekáme miminko, právě přemýšlíme, jak to budeme dělat, že v tom ho koupat nechceme," stěžuje si Lucie Barkoci.

[chooze:article;value:597654]

​"Překročení limitů pro množství uranu v pitné vodě je způsobeno nasycením hmoty, která tvoří náplň filtrů. Do konce prvního čtvrtletí tohoto roku bude filtrační systém plně funkční," tvrdí mluvčí Armády ČR David Šíma.

"U novorozenců může dojít k poškození ledvin. Nebezpečné je působení uranu pro diabetiky a pacienty s vysokým tlakem," upozornil Státní zdravotní ústav (SZÚ). Speciální opatření museli udělat i v místní školní jídelně. "Dostali jsme doporučení, že vodu můžeme ředit. Když se vaří polévky, omáčky, děvčata vylijí celý poměr vody, co by použili z kohoutku," popisuje vedoucí školní jídelny Monika Nová.

[chooze:article;value:594758]

​V Libavé na obecním úřadu rozdají téměř 300 pětilitrových barelů pitné vody týdně. Problém s vodou se tam poprvé objevil před šesti lety. Obci teď došla trpělivost. Od vojenského vodovodu, který vodu získává z podzemního vrtu, se obec chce odříznout co nejdříve. "Obnovíme dodávku k kružberské přehrady, kde je ta voda kvalitní," vysvětlila starostka Libavé Oldřiška Valtošová (Občané za změnu).

Libavá už nechala zpracovat projekt, jak vodu do obce dostat. Kdy dodávky začnou, zatím nechtějí radní odhadovat.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.