Novinka v cestování. Firma slibuje revoluci v letecké dopravě

Návrat nadzvukové letecké dopravy – to slibuje americká společnost Boom Supersonic. Přichází přitom s důležitou novinkou. Při zkušebním letu na konci ledna se jejímu technologickému demonstrátoru XB-1 podařilo překonat zvukovou bariéru, aniž by byl na zemi slyšitelný nepříjemný třesk, který takové lety obvykle provází. Firma o tom informovala na svých webových stránkách tento týden.

Jak připomíná deník Sun, právě hlasitý třesk znemožňoval někdejšímu civilnímu letounu Concorde, který na pravidelných linkách sloužil mezi lety 1976 a 2003, nadzvukové lety nad pevninou. To spolu s vysokou spotřebou bránilo jeho většímu úspěchu.

[chooze:article;value:597093]

"Potvrzuje to, v co jsme dlouho věřili. Nadzvukové cestování může být cenově dostupné, udržitelné a přátelské k lidem na palubě i na zemi," prohlásil pak k letu svého stroje generální ředitel a zakladatel společnosti Boom Supersonic Blake Scholl.

Podle představ vedení firmy by měl budoucí dopravní letoun nazvaný Overture létat nad pevninou 1,3násobkem rychlosti zvuku, což by mělo přelet Spojených států zkrátit o asi 90 minut. Nad mořem by pak letadlo mělo létat rychlostí až 1,7 machu, což by zkrátilo dobu letu mezi Evropou a USA na polovinu oproti současným asi osmi hodinám.

Společnost plánuje provoz těchto letadel zahájit na konci tohoto desetiletí. Na letadla už má přibližně 130 objednávek od velkých aerolinek, jako jsou American Airlines, United Airlines a Japan Airlines.

Firma Boom Supersonic není ovšem jediná, která pracuje na technologii tichého nadzvukového letu. Americký zbrojní gigant Lockheed Martin kvůli tomu spojil síly s NASA a vyvinul experimentální letoun X-59. Ten by měl dosáhnou podobných výsledků a vést ke vzniku i dalších civilních nadzvukových strojů.

Nadzvukové letadlo testuje i NASA (1/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.