Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) letos upozornil na možný závažný vedlejší účinek vakcín proti respiračnímu syncyciálnímu viru (RSV), který způsobuje těžké infekce dýchacích cest, zejména u malých dětí a seniorů. Očkování podle něj může vyvolat Guillainův-Barrého syndrom (GBS), tedy onemocnění, při němž imunitní systém těla napadá vlastní nervové buňky.
Konkrétně se jedná o vakcíny Abrysvo a Arexvy. Úřad u nich proto nově vyžaduje upozornění, že výsledky pozorovací studie naznačují zvýšené riziko Guillainova-Barrého syndromu během 42 dnů po očkování.
Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) o rizicích údajně ví. Důvody k obavám jsou podle něj ale jen malé. "Pokud jde o vakcíny proti RSV, v současnosti je GBS uveden jako očekávaný nežádoucí účinek pouze u jedné vakcíny, a to Abrysvo. Tento nežádoucí účinek byl zjištěn již v klinických studiích," sdělil SÚKL pro TN.cz.
[chooze:article;value:596169]
"Pro vakcínu Arexvy nebyla dosud v EU prokázána souvislost s GBS. Vzhledem k tomu, že příbuzná vakcína Abrysvo má nežádoucí účinek zjištěný, probíhá pečlivé sledování, zda se průkazné případy neobjeví i po podání Arexvy," dodal SÚKL.
Riziko se u vakcíny Abrysvo navíc podle SÚKLu týká výhradně osob starších 60 let. "Frekvence výskytu je vzácná, tedy u jedné až několika osob z 10 000 očkovaných," doplnili odborníci.
Jenže právě senioři jsou jednou z ohrožených skupin. "Očkují se senioři nad 60 let nebo těhotné ženy pro ochranu novorozenců a kojenců," uvedl sám ústav k tomu, pro koho je vakcína určena.
[chooze:article;value:594524]
I tak jde podle odborníků o přijatelné riziko. "Při očkování proti RSV je nutné zvážit potřebu ochrany před infekcí RSV, která může mít velmi závažný až fatální průběh, a na druhé straně riziko vzácného nežádoucího účinku GBS," vysvětlili zástupci ústavu.
Guillainův-Barrého syndrom se může objevit také jako reakce na různé viry či bakterie nebo na další očkování – například proti chřipce, tetanu, hepatitidě B či klíšťové encefalitidě. "V minulosti byl GBS také zjištěn jako velmi vzácný nežádoucí účinek u vektorových vakcín proti covidu-19 Vaxzevria a Jcovden," dodal ústav s tím, že tyto vakcíny se již v Evropské unii nepoužívají.
Ochrana proti chřipce? Očkování, hygiena rukou, otužování i vyvážená strava, říká odbornice (1/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.