Třídírny jedou při mimořádných směnách i o víkendu, odpadu je prostě moc. Sice se třídí i recykluje čím dál víc, ale zpátky do oběhu se nedostane ani polovina odpadu.
"Pětačtyřicet procent je dále na materiálové využití, 40 procent na energetické využití a do 15 procent, jak určuje legislativa, končí na skládce," říká mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.
[chooze:article;value:593970]
Zlepšit situaci má připravovaná novela obalového zákona. Se čtyřkorunovou zálohou za každou PET lahev i plechovku a 11 tisíci nových sběrných míst. Dříve než v roce 2027 to ale nejspíš fungovat nebude. Aktuálně se recyklované PET lahve používají k výrobě nových z ani ne 20 procent a u plechovek tento proces neprobíhá vůbec.
"Zálohové systémy umí vysbírat minimálně 90 procent obalů k recyklaci," uvedla Kristýna Havlingerová z Iniciativy pro zálohování.
Recyklované plasty mají mnohem širší možnosti využití než jen jako obalové materiály. I v tom ale máme velké rezervy. Pětačtyřicetiprocentní využití není nic k chlubení.
[chooze:article;value:595317]
Nejméně kvalitní vytříděný plast je takzvaný výmět. Skončí ve spalovně nebo cementárně jako drť. O něco kvalitnější je dutý plast, který se používá na výrobu patníků nebo plastových poklopů na kanály. Nejkvalitnější jsou recyklované PET lahve nebo hliníkové obaly, obojí se používá dále na výrobky.
"Například se z nich vyrábí opět PET lahve nebo spacáky, zimní bundy a další spotřební materiál," vysvětlil Málek.
Jenže podle zpracovatelů není o recykláty na trhu u nás ani v okolních zemích velký zájem. Každý si raději zboží vyrobí z nových materiálů a na větší využití zatím nejsou často ve svých výrobách připravené ani zpracovatelské podniky. I tady musí jednotlivé země EU včetně Česka vylepšit legislativu a tím i možnosti na trhu.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.