Horská služba měla už téměř 3 000 zásahů. Bez přilby nelyžujte, radí záchranáři

Do Pece pod Sněžkou se v sobotu lidé osobním autem dostávali velmi těžce, parkoviště byla beznadějně plná, dopravu korigovali městští strážníci a pracovníci ski resortu.

Díky dobrým sněhovým podmínkám se v Krkonoších lyžuje na většině sjezdovek, a tak to ani s čekáním na lanovky a vleky není tak hrozné. "Lyžujeme od půl deváté, to je pochopitelně nejmíň lidí, do deseti je to úplně bez front," řekla v sobotu mluvčí SkiResortu Černá Hora - Pec.

[chooze:article;value:594313]

​Třeba v Peci o jarních prázdninách mají večerní lyžování každý den a o desítky instruktorů posílily také lyžařské školy. "Máme asi 200 instruktorů, když zájemce přijde, tak volný termín najdeme, ale je lepší se pro exponované termíny objednat online," upozornila Lada Mošnová z lyžařské školy v Peci pod Sněžkou. A více než dobré jsou podmínky také v Orlických horách.

Na jarní prázdniny jsou připraveni i hoteliéři. Nejdřív byly obsazeny ty hotely a penziony, které nabízí nadstandardní služby nebo jsou přímo na sjezdovce. "Hotel je nový, to se líbí, máme restauraci, jsme na sjezdovce, což je pro hosty zajímavé – vezmou si lyže na terase a jsou na sjezdovce," popisuje Petr Břicháček z hotelu Obzor na Hnědém vrchu. "U nás se většinou ubytovávají lyžařské kurzy. To je třeba rok dopředu," připojil Ondřej Penc ze Skiareálu Bedřichovka.

[chooze:article;value:594186]

​Na českých horách je v provozu na 400 lanovek a vleků a lyžovat se dá na stejném počtu kilometrů sjezdovek. Pro běžkaře jsou pak nachystané další stovky kilometrů upravovaných tratí. A pořád platí, že dovolená v tuzemsku vyjde přibližně o třetinu levněji než v zahraničí.

Úrazy na horách

S poměrně povedenou zimní sezónou bohužel roste i počet úrazů na sjezdovkách. Horská služba už musela zasahovat téměř ve třech tisících případů, a to je oproti minulé sezóně nárůst přibližně o 10 %. Nejvíc úrazů se stane tradičně na sjezdovkách. "Nejčastější jde o zranění kolene a zápěstí, pak máme i zlomeniny, poranění pánve, otřesy mozku," řekl Josef Hepnar z Horské služby Orlické hory.

O povinnosti nosit lyžařskou přilbu se u nás mluví už dlouhá léta, povinné to stále není, a to ani u dětí. Nicméně lidé si prý nebezpečí zranění hlavy uvědomují. "Celých 95 % lidí jezdí s přilbou, už to berou automaticky," objasnil Hepnar. Aby přilba plnila funkci správně, musí sedět jako ulitá, nesmí být větší ani menší. Před následky pádu nebo srážky chrání i takzvaný páteřák.

Co je ale stále podceňovaným bezpečnostním prvkem, tak je nezbytnost být na sjezdovce dobře vidět. Ideální jsou reflexní vesty nebo blikátka na helmě. Pomůže i křiklavé oblečení. Hlavní zodpovědnost má lyžař, který je na sjezdovce výš. Musí předvídat a rychlost přizpůsobit dané situaci. V případě nehody je jeho povinností poskytnout první pomoc a zavolat horskou službu na jednotném čísle 1210.  

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.