Manželský pár Julie a John Gottmanovi se již pár desítek let věnuje problematice partnerských vztahů. Díky jejich dlouholeté studii, která se týkala více než 3 000 manželských či partnerských párů, měli možnost objevit jednu z mnoha příčin rozpadu několika vztahů. A tím jsou hádky.
Většina z nás – ať už v dlouhodobém, nebo krátkodobém vztahu – alespoň jednou zažila partnerskou hádku. Podle manželů Gottmanových o úspěchu každého vztahu nerozhoduje to, zda se partneři hádají, ale jak se během hádky chovají. Během své studie dokonce zjistili, že "správné" hádky zlepšily nejen partnerskou pohodu, ale dokonce i jejich sexuální život. Jak se tedy hádat správně?
[chooze:article;value:594752]
"Během hádky je potřeba, aby převládaly pozitivní reakce nad těmi negativními. Mezi pozitivní reakce patří například pokyvování hlavou, náklonnost, zájem nebo slova jako 'To je fér' nebo 'To je pravda'. Problém nastává v momentě, kdy negativní reakce převažují," řekl na konferenci TED John Gottman. Na co si tedy dávat pozor?
Čtyři negativní reakce
- Kritika: partneři často svádí problémy ve vztahu na druhého partnera; kritizují osobnost nebo činy partnera místo toho, aby hledali řešení konfliktu
- Pohrdání partnerem: to zahrnuje urážlivé komentáře, sarkasmus, zesměšňování nebo i maličkosti jako obracení očí v sloup
- Ignorování problému: partner se během hádky uzavře do sebe, a ačkoliv uvnitř sebe cítí mnoho negativních emocí, navenek se tváří, jako by se nic nedělo
- Defenzivní chování: během hádky se partner chová jako obětní beránek, který za nic nemůže
[chooze:article;value:594648]
Pokud k nějakému ze zmíněných bodů často vy nebo váš partner inklinujete, Gottman má pro vás radu. Vezměte si od hádky na chvíli pauzu. K hádce se pak vraťte v momentě, kdy jste klidnější, a můžete tedy přemýšlet racionálněji. Poslední a nejdůležitější radou od manželů Gottmanových je si uvědomit, že hádka by neměla mít vítěze a poražené. Partneři by se měli hádat, aby si lépe porozuměli a tím pádem budovali svůj vztah. Ve vztahu totiž není vítěz ani poražený, pouze dva partneři, kteří spolu chtějí strávit zbytek života.
Časopis Forbes loni informoval o americkém průzkumu, který odhalil několik faktorů, které zvyšují či snižují šanci, že manželství skončí rozvodem. Rizikovým faktorem je například počet předchozích sňatků. U prvního manželství je riziko rozvodu 43 %, u následujících se ale rapidně zvyšuje.
Záleží také na tom, zda spolu partneři před sňatkem žili ve společné domácnosti, a vliv na to mají dokonce i kamarádi. Průzkum uvádí, že pokud mají lidé v okolí rozvedené přátele, zvyšuje se o 75 % šance, že se rozpadne i jejich manželství.
V Česku klesá rozvodovost. Důvod vysvětlují psychologové (6/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.