Na střední školy se hlásí silný ročník Husákových vnoučat. Kapacity ale stále chybí

Čtvrtina žáků se loni nedostala na školu, na kterou chtěla. V Praze zůstalo nepřijatých 16 % deváťáků. Právě v hlavním městě a na jihu Moravy kapacity nejvíce chybí. Středočeský kraj nabídl možnost spolufinancování výstavby škol se státem, Prahou a krajem.

"My jsme to nabízeli opakovaně Praze a zatím k žádným reálným řešením nedošlo, takže připravujeme investiční akce našich staveb na vnější straně hranice Prahy," poznamenal radní Středočeského kraje Milan Vácha (STAN).

[chooze:article;value:595160]

​"Řešíme to průběžně. Pro situaci v Praze je nutné si uvědomit, že 33 % žáků, kteří jsou v prvních ročnících našich středních škol, má trvalé bydliště ve Středočeském kraji. Na druhé straně my podle zákona nemůžeme řešit takzvanou spádovost a upřednostňovat pražské děti," uvedl mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy Vít Hofman.

Celkově loni nebylo přijato na střední školy 6 000 deváťáků. Střední školy žádaly ministerstvo, aby navýšilo kapacity o 17 tisíc míst. Tolik jich rozhodně nevzniklo. "Pro ten současný školní rok se nám podařilo navýšit kapacity o 422 žáků," uvedl mluvčí Hofman.

Dlouhodobé řešení ale na stole zřejmě není. "My se snažíme tvořit kapacity právě zejména v zázemí Prahy, nicméně ta spolupráce se ne úplně někdy daří. Nedaří se nám koordinovat společné plánování kapacit, tak nějak si to každý děláme trochu po svém," vylíčil radní Vácha.

[chooze:article;value:593671]

​Za pět let bude podle analýzy Institutu plánování a rozvoje chybět na středních školách v Praze 12 tisíc míst. "V Praze by výstavba mohla být řešením. Ale nevím o tom, že by se nějaká výstavba zatím chystala. Musíme brát v potaz taky demografickou křivku, aby – když dnes vystavíme nové školy – nám v budoucnu nezely prázdnotou," řekla poslankyně Jana Berkovcová, stínová ministryně školství za ANO.

Magistrát v listopadu avizoval, že například na soukromé škole v Praze 15 navýší kapacitu o 730 míst. Škola má připravené prostory, ale čeká na vyjádření ministerstva.

​"V září jsme dávali všechny dokumenty potřebné k tomu, aby naše žádost prošla Magistrátem hlavního města Prahy. Na magistrátu nám byla žádost se všemi body schválena, tudíž v tuto chvíli se žádost nachází právě na ministerstvu školství a nemáme žádné odpovědi na to, zda mám bude vyhověno, nebo nebude," vysvětlila ředitelka střední školy Futurum Kateřina Ondráčková.

Do páteční půlnoci musejí školy do elektronického přihlašovacího systému uvést kapacitu, s níž pro příští školní rok počítají. "Vůbec nevíme, jak se k této situaci postavit a jak ji řešit, protože tímto opravdu ministerstvo hází klacky pod nohy. Protože my nemůžeme místa nabízet, nemůžeme otevřít obory, které jsme přislíbili veřejnosti," dodala ředitelka Ondráčková.

[chooze:article;value:584773]

​Pro příští rok ministerstvo školství obdrželo žádosti o navýšení kapacit středních škol o celkem 16 800 míst po celé České republice a 36 nových škol.

Zájem o některé střední školy je tak velký, že uspěje jen každý 30. zájemce. Data ukazují, že s každou generací roste vzdělanost a zvyšuje se tlak na prestižní obory. Na vrcholu zájmu jsou dlouhodobě gymnázia, ale roste i počet přihlášek na průmyslovky nebo obchodní akademie.

Na střední školy přicházejí silné ročníky Husákových vnoučat. Celkový počet uchazečů roste a na některé obory se dá dostat už jen zázrakem. Nejhorší je situace ve velkých městech. Některá pražská gymnázia přijímají každého třicátého, podobný přetlak je i v Brně. "Na osmileté obory přijímáme každého osmnáctého, na čtyřleté čtvrtého," sdělil Tomáš Sargánek, zástupce ředitele brněnského gymnázia na Slovanském náměstí.

[chooze:article;value:595200]

​Dostat se na nejžádanější školy už není jen otázka dobře vyplněných testů – uchazeči se snaží získávat různé bonusy. Data ukazují, že vzdělanost v Česku stále stoupá. Počet lidí s vysokoškolským vzděláním vzrostl mezigeneračně na dvojnásobek a naopak počet vyučených spadl na polovinu. Tomu odpovídají i preference u přijímaček na střední školy. Největší nápor uchazečů směřuje na maturitní obory. Obrovskou renesanci zažívají průmyslovky – obory jako informační technologie nebo kybernetická bezpečnost mají přetlak srovnatelný s gymnázii.

Letos poprvé se do statistik výrazně zapíší nově vznikající všeobecná lycea, která kombinují prvky gymnázií a středních odborných škol. 

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.