"Klíčovými body mezi oběma stranami dohody jsou severojižní koridor, který se již realizuje, a plán na přepravu ruského plynu do Íránu," uvedla podle webu Iran Insight mluvčí íránské vlády Fáteme Mohadžeráníová. Během setkání v hlavním ruském městě lídři obou zemí mimo podepsání smlouvy diskutovali o perspektivách rozšíření spolupráce a aktuálních regionálních a mezinárodních otázkách.
Vladimir Putin krátce po podepsání dohody podle týdeníku Barron's prohlásil, že ani Rusko, ani Írán nehodlají tolerovat vnější tlak. "Naše země pevně zastávají zásady mezinárodního práva, zásady suverenity, nevměšování se do vnitřních záležitostí. A rozhodně se staví proti diktátu zvenčí," zdůraznil.
"Hlavním organizačním principem ruské zahraniční politiky je nyní stíhání války na Ukrajině," sdělil pro Sky News ředitel euroasijského centra Carnegie Russia Alexander Gabuev. Každou zemi podle něj Rusko posuzuje podle toho, co může přinést do bojového úsilí.
[chooze:article;value:592772]
"Jak může tato země pomoci Rusku odolat ekonomickému tlaku? A jak můžou tento vztah využít tvrdí muži v Kremlu k potrestání Západu? Írán do této kategorie přesně zapadá," myslí si Gabuev.
Začátkem týdne se k plánované smlouvě vyjádřil také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Tato dohoda, stejně jako naše smlouva se Severní Koreou, není namířena proti nikomu," řekl. Odkázal tak na podobný pakt, který podepsala Moskva minulý rok s Pchjongjangem a po kterém následovala řada zpráv o zajetí severokorejských vojáků na ukrajinském bojišti.
[chooze:article;value:585298]
Írán už dříve čelil obvinění ze strany Spojených států a Velké Británie, že Moskvě poskytl balistické rakety a drony pro použití na Ukrajině. Obě země dohody toto tvrzení popřely.
Teherán a Moskva podepsali dlouhodobou dohodu už v roce 2001, kdy nesla název "Smlouva o založení vzájemných vztahů a zásad spolupráce mezi Íránskou islámskou republikou a zákonem Ruské federace". Tu původně stanovili na deset let, ale dvakrát došlo k jejímu prodloužení o pět let. V roce 2021 se obě strany dohodly na prodloužení o dalších pět let se stanovením platnosti na rok 2026.
Smlouva podepsaná v pátek 17. ledna má vzájemné vztahy zemí řídit na dalších 20 let, uvádí web Middle East Eye. Podle Kremlu je načasování podpisu smlouvy čistě náhodné a s inaugurací nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa nemá nic společného. "Ať se baví konspirační teoretici," řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.
Írán si eskalaci konfliktu nepřeje, řekl odborník. Izrael ale ztrácí podporu (10/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.