Island se připravuje na erupci velké sopky. Může ochromit evropskou dopravu

[chooze:gallery;value:38703]

Experti z Islandského meteorologického úřadu (IMO) jsou posledních pár dní v pozoru. Druhou nejvyšší aktivní islandskou sopku Bárðarbunga zasáhl roj 130 zemětřesení, přičemž nejsilnější z nich čítalo sílu až 5,1 magnituda.

Tím se jedná o nejvýznamnější zemětřesný roj od erupce té samé sopky z roku 2014. Podle úřadu jde o klíčové znamení, které naznačuje, že erupce může být blízko. Islandští představitelé už preventivně označili krizové místo žlutým kódem letectví, který znamená "místo se zvýšenou aktivitou nad běžnou úroveň".

"K erupci trvající šest měsíců došlo 29. srpna roku 2014, když se severně od ledovce Vatnajökull otevřela 1,8 kilometru dlouhá trhlina. Velké lávové pole vytvořené erupcí bylo pojmenováno Holuhraun, což v překladu znamená dutá láva," informuje cestovatelský portál Visit Iceland. 

[chooze:article;value:587042]

Erupce se ukázala jako největší vulkanický výbuch na Islandu od erupce Laki v letech 1783–1784. Díky její odlehlé poloze však nedošlo k žádnému vážnému nebezpečí.

​​"Je stále příliš brzy na to, abychom si byli jisti, že k erupci skutečně dojde. Pokud by k erupci došlo, můžeme odhadovat, že by mohla vypadat jako z let 2014 a 2015. Alternativně můžeme čelit erupci uvnitř kaldery (pod ledem), což by mohlo vést k nepříjemným následkům, kde láva a ledová voda spolu interagují a způsobují exploze páry," vysvětlil pro Daily Mail profesor geochemie Valentin Troll.

Podívejte se, jak se minulý rok na Islandu probouzela sopka na jihozápadu země (11/2024): 

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.