Vliv sociálních sítí výrazně roste. Mohou mít dopad i na volby, tvrdí politolog

Když loni na podzim zvítězil v prvním kole prezidentských voleb v Rumunsku ultranacionalista a kritik NATO Calin Georgescu, ukázalo se, že do předvolební kampaně měly výrazně zasahovat zahraniční mocnosti, a to prostřednictvím sociální sítě TikTok. Tamní ústavní soud pak první kolo prezidentských voleb zrušil.

"Zajímavostí je, že jeden z kandidátů měl kolem pěti procent hlasů a najednou byl první se zhruba 23 procenty. Problém je hlavně v tom, že u TikToku je těžké dokázat vměšování cizích mocností," řekl politolog Školník.

Podle jeho slov se TikTok stává stále více nepředvídatelným. "U zhruba 25 tisíc [profilů] bylo identifkováno, že se na kampani vítězného kandidáta podílely. Byli tam placení influenceři, 800 účtů léta spalo a najednou se reaktivovaly," vysvětlil Školník s tím, že tato sociální síť přitom politickou reklamu běžně nepodporuje.

[chooze:article;value:586934]

​Jde hlavně o to, zda dokážou sociální sítě volby ovlivnit, což je podle Školníka otázka pro Evropskou komisi. Ta už dění v Rumunsku začala prošetřovat. "Dosud není nikdo schopen říci, jestli to tak je, a to nás v nadcházejících čtyřech letech čeká v Evropské unii série několika voleb," upozornil politolog.

Podle komentátora Kaisera se ukázalo, že rumunské volby na sítích neovlivňovalo Rusko, šlo podle něj spíše o vměšování Západu. "Zatím o tom nejsou žádné důkazy, ukazuje se, že TikTok údajně platila jedna z rumunských vládních stran," připomněl Kaiser. "Evropská komise se teď snaží zjistit, jak vlastně fungují algoritmy TikToku," dodal k tomu Školník.

Když se nedávno konaly volby na Slovensku, ozývaly se hlasy, že i čeští politici se vměšují a komentují dění u našich východních sousedů. "Děje se to až poslední dva roky, před tím jsme to neviděli. Když se české vládě nedaří doma, když má rozpačité výsledky, tak svoje vystupování geopolitizuje a otírá si boty o Slovensko, Maďarsko, případně teď i o Rumunsko," domnívá se Kaiser.

S tím souhlasí i politolog Školník. "Pokud se vládě nedaří na domácí úrovni, tak se snaží témata přesunout na zahraniční úroveň. Přitom sněmovní volby, které jsou před námi, rozhodují domácí problémy, nikoli zahraniční," přidal Školník. 

Na celý díl pořadu Za pět minut dvanáct se můžete podívat zde:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.