Lékem na rakovinu můžou být smrtící roboti. Běžným okem je ani neuvidíte

Nanoboti jsou zhruba tisíckrát menší než šířka lidského vlasu, přesto jsou podle lékařů budoucností ve zdravotnictví. Ve Švédsku je nedávno otestovali v boji proti rakovině prsu.

"Roky jsme studovali vytváření nanostruktur pomocí DNA , takzvanou DNA origami. A právě ta nám pomohla s vývojem smrtících nanorobotů. Ti se díky tomu dokáží zaměřit pouze na rakovinné buňky," říká autor výzkumu Björn Högberg.

Podle lékařů roli hraje kyselé prostředí, které obklopuje rakovinné buňky a aktivuje naprogramované nanoboty. Je to jakási bezpečnostní pojistka, bez které by zabíjeli i buňky zdravé.

[chooze:article;value:563583]

Vědci technologii otestovali na myších s rakovinou prsu. Nanoroboti dokázali zastavit šíření nádorů, a to bez poškození okolní tkáně. Lékaři chtějí nanoboty brzy otestovat i na lidech.

Mezi světovou špičku v případě vývoje a experimentů s nanoroboty patří i Češi. "Nanoroboty je potřeba takzvaně správně naprogramovat, třeba v trávícím traktu nemůžeme použít ty stejné, které pošleme do krevního řečiště," říká vedoucí Centra pro pokročilé funkční nanoroboty na Vysoké škole chemicko-technologické (VŠCHT) Martin Pumera. Podle odhadů odborníků by nanoboti mohli být běžnou součástí léčby nemocí do deseti let.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.