Prvotní příznaky černého kašle se nejčastěji objevují týden až deset dní od nakažení. Mezi ty nejčastější patří kýchání, zvýšená teplota a mírný kašel. "V tom počátečních stádiu nemusí být vůbec rozeznatelné od jiného onemocnění, kdy s větší pravděpodobností se může jednat o nějakou virovou nákazu," vysvětlila praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.
Pokud se kašel nelepší nebo se stále zhoršuje, může se jednat o varovný signál. "Po těch dvou týdnech se většinou dostaví stádium, které je provázené atakami kašle, který je nárazový, při kterém dochází k zajíkání, někdy i k zvracení a pomočení," poznamenala dále Bezdíčková.
[chooze:article;value:576285]
Tento stav může trvat i několik měsíců – i proto se černému kašli přezdívá stodenní. "Vlastně se tam hromadí hlen. A to je to, proč člověk tak dlouhodobě kašle. Než se ty rány v plicích doslova zahojí, tak to může trvat až těch sto dnů," řekl praktický lékař Cyril Mucha.
Jedinou prevencí je podle lékařů pravidelné očkování. Jinak by prý všichni lidé museli chodit v rouškách. "Očkuje se v dětství a potom mladí dospělí by se zhruba kolem toho 25. až 30. roku měli naočkovat. Je to z toho důvodu, že právě vyprchává očkování. Je možné ho přeočkovávat jednou za deset let," sdělil dále Mucha.
Na černý kašel nejčastěji umírají novorozenci. Podle lékařů by se před narozením dítěte měla ideálně naočkovat celá rodina. "A poslední doporučení co do těhotenství, že by se vlastně měla každá (žena) nechat očkovat v každém těhotenství," řekl praktický lékař Cyril Mucha.
"Lidé, kteří nejsou očkování, by měli zvážit blízký kontakt s těmi kojenci, kteří nebyli do té doby chráněni očkováním," upozornil epidemiolog Roman Prymula. To stejné platí i pro blízký kontakt se seniory.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.