Je to sžíravé napětí. Sonda NASA pojmenovaná Parker Solar Probe (Parkerova sluneční sonda, pozn. redakce) musela kvůli neskutečně vysokým teplotám a obrovské radiaci plánovaně přerušit kontakt s řídícím centrem. Pokud se nejtěsnější přiblížení Slunci v historii podaří, ozve se 27. prosince, uvedla BBC.
Sondu pojmenovanou na počest astrofyzika Eugena Newmana Parkera vypustila NASA před šesti lety. Kolem Slunce už proletěla 21krát, ale její současné přiblížení je rekordní. Bude 6,2 milionu kilometrů od povrchu. Může se to zdát daleko, ale pokud přepočítáme vzdálenost Země od Slunce na jeden metr, bude od něj Parker Solar Probe čtyři centimetry.
[chooze:article;value:434743]
Sonda musí čelit teplotám kolem 1 400 stupňů Celsia a vysoké radiaci, která by mohla ohrozit palubní přístroje. Ochránit ji má speciální 11,5 centimetru tlustý pancíř z uhlíkového kompozitu. A rychlost. Kolem Slunce se prožene s 692 tisíci kilometry v hodině na "tachometru". Z Londýna do New Yorku by se podle BBC dostala za méně než půl minuty.
Vědci doufají, že se jim díky sondě podaří rozluštit záhadu koróny, jasně zářícího okolí Slunce. Má teplotu mnohem vyšší než samotná hvězda (na povrchu Slunce je 6 000 stupňů Celsia) a neustále z ní vyrážejí proudy nabitých částic, takzvaný sluneční vítr. Právě jejich reakce s magnetickým polem Země vytváří pověstné polární záře. Může však také vyřadit elektronické přístroje a narušit elektrickou síť.
Prozkoumání a pochopení slunečních aktivit je tak nesmírně důležité pro každodenní život na Zemi. Proto je tak blízké přiblížení sondy historickým okamžikem, který se hned tak nebude opakovat.
Získané poznatky má Parker Solar Probe začít vysílat na Zemi počátkem příštího roku, jejich přenos může trvat měsíce. Data pak podle časopisu Scientific American budou vědci studovat roky.
Záběry jako z fantasy filmu. Astronauti natočili polární záři z vesmíru (8/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.