[chooze:gallery;value:38359]
"Jednotky požární ochrany zasahuji na řece Odře u nahlášeného úhynu ryb," uvedla v úterý mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová. Jde podle ní o "velké množství" a hasiči na místě z preventivních důvodů instalují norné stěny, aby se mrtvé ryby nedostaly dál po vodním toku.
Mrtvé ryby se začaly objevovat v místě soutoku Odry a Černého potoka v ostravské části Přívoz. Oznamovatel hasičům řekl, že v řece jsou desítky až stovky uhynulých ryb. Rybáři napočítali stovky kusů.
"Probíhá monitoring vodního toku, odebírání vzorku vody ve spolupráci s Povodím Odry a Českou inspekci životního prostředí. Povolaná byla rovněž chemická laboratoř," dodala Langerová. Podle informací TV Nova pravděpodobně za úhynem stála otrava kyanidem.
[chooze:article;value:418513]
"Inspekce se tím zabývá. Naši inspektoři jsou na místě a provádějí měření, odebírají vzorky. Společně s dalšími složkami se snaží příčinu zjistit, zatím není známá," řekla TN.cz mluvčí ČIŽP Miriam Loužecká.
"Na místě jsou i ostravští policisté a kriminalisté, kteří zde provádí procesní úkony. Odebrání a vyhodnocení vzorků je klíčové pro stanovení právní kvalifikace a další posun ve věci. Jakmile budeme mít další informace a bude možné je zveřejnit, tak tak učiníme," uvedli na síti X policisté.
"Okolo sedmnácté hodiny se chystáme nornou stěnu sbalit, k dalšímu úhynu ryb už dále nedochází. Odebrali jsme vzorky z několika míst a předali je k analýze Povodí Odry," dodal později mluvčí hasičů Jakub Kozák.
[chooze:article;value:585614]
Na místě zasahovalo sedm jednotek hasičů. Mezi nimi byla i specializovaná jednotka, která se zaměřuje právě na podobné katastrofy. Podle Langerové obyvatelům žádné bezprostřední ohrožení nehrozí.
V Ostravě od zářijových povodní nefunguje centrální čistírna odpadních vod. Každého okamžitě napadla souvislost. "Můžeme stoprocentně vyloučit ústřední čistírnu odpadních vod, ostravské koksovny a dostáváme se k areálu bývalé Odry," vyvrátil ale možnost náměstek primátora Ostravy Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu).
Průmyslový areál je rozsáhlý a nachází se v něm spousta firem. V tuto chvíli se zatím neví, která z nich by mohla mít únik nějaké nebezpečné látky na svědomí. "Potom poběží klasické vodohospodářské správní řízení, kde samozřejmě hrozí pokuta, ne-li jiné sankce," dodal Boháč.
Úhyn ryb v červnu řešili i ve Slaném. Podívejte se na reportáž (6/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.