Cena vodného a stočného se po Novém roce opět navýší. Kromě inflace mají na finální částku vliv i náklady na infrastrukturu v závislosti na stáří firmy.
"Vlastník má infrastrukturu, která je třeba stará 60 let, je z různého materiálu a je potřeba ji obnovovat nebo je větší potřeba oprav. Tudíž to jsou všechno tzv. uznatelné náklady, které se potom promítnou do kalkulace a do celkové ceny vodného a stočného," rozvedl Žák.
Cena se zpravidla vyhlašuje na jeden kalendářní rok. Přestože se napříč kraji může lišit, obor vodárenství je stoprocentně regulovaný obor a podléhá přísné kontrole úřadů. "Žádný provozovatel si nemůže do nákladů zakalkulovat, co se mu zlíbí, ale je to přesně dané předpisy, které potom následně hlídá ministerstvo financí a jeho oborové orgány," vysvětluje.
[chooze:article;value:587980]
Změny v nákladech na pitnou vodu se promítnou do rozpočtů domácností. Čtyřčlenná domácnost měsíčně zaplatí až o stovky korun více. Nižší spotřeba však nevede ke snížení placené částky. "Vodárenství má až 80 % tzv. fixních nákladů. To znamená provoz, ty trubky, technologie, odpisy z majetku, to jsou fixní náklady. A v okamžiku, kdy se vody prodá méně, tak musí být dražší, abyste pokryli mandatorní výdaje," dodává Žák.
Tuzemské domácnosti přitom s vodou umí hospodařit. Automatické myčky, pračky nebo pákové baterie pro splachování vynesly Česko až na třetí pozici nejnižší spotřeby vody na osobu za rok. Ta se u nás pohybuje na osobu na den pod 90 litry. Celý rozhovor si můžete přehrát pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.