Špatnou zkušenost s pořízením pejska má Anežka Vaňková. Podělila se o ni na svých sociálních sítích letos na jaře. Video, které mělo sloužit jako varování pro další, zhlédly stovky tisíc lidí a desítky pak zareagovaly, že mají obdobný zážitek. "To je taková mafie překupníků, ty pejsky kupují ze zahraničí, dováží si je do Česka," domnívá se Anežka Vaňková, zákaznice inzertního prodeje množírny.
Místo radosti z nového člena rodiny zůstaly lidem oči pro pláč. Anežka byla jednou z těch, kteří vyhledali vysněného labradora na on-line inzerátu. Štěňátko převzala se svým přítelem, když měli namířeno trávit víkend na chalupě. Zvíře ale převzali v tak zuboženém stavu, že ho veterinář musel záhy po jeho koupi uspat.
Štěstí v neštěstí měla Julie z Prahy. Pořídila si psa zřejmě od stejného prodejce. Teď je majitelkou psí fešandy s modrýma očima, která vypadá na první pohled jako vyšlechtěné plemeno. Julie si fenku pořídila, když jí byly zhruba dva měsíce. "Asi po třech dnech začala mít průjem, přestala jíst, přestala pít a byla strašně vyčerpaná. Potom už ani nechtěla ven, jen ležela, vůbec na nic téměř nereagovala," popisuje majitelka psa Julie Kubů.
[chooze:article;value:568112]
Vyhledala proto pomoc veterináře. Ten potvrdil, že má parvovirózu. Včasná léčba fenku zachránila, i když byla nutná téměř nepřetržitá péče odborníka. Parvoviróza není ničím neobvyklým u psů, kteří pochází ze společnosti odsuzovaných, ale bohužel stále hojně vyhledávaných množíren.
"Co se týká pejsků z množíren, tak nejčastěji trpí různými kožními a zažívacími problémy, protože jsou většinou chovaní v nevhodných podmínkách. Většina těch problémů je řešitelná," sdělil veterinář Kamil Schwetter.
Co je ale složitější, jsou vrozené vady. Fenka Bianka má pravděpodobně potíže se zrakem a ukáže se časem, jaké komplikace jí to do života přinese. "Vznikají tím, že se tam namnoží a kříží jedinci mnohdy blízce příbuzní, tak se tam objevují různé vrozené vady, které můžou být do určité míry chirurgicky opravitelné," upřesnil Kamil Schwetter.
To, co člověk za takové zvíře ušetří, pak ale rázem vynaloží za zdravotnické zákroky. Ty se pohybují i v desítkách tisíců. Už když Julie narazila na inzerát, který – dnes už její – fenku nabízel, bylo jí prý hned jasné, že tam něco nehraje. "Ten inzerát se stále měnil – stejní psi, stejné fotky, ale najednou to bylo jiné plemeno, jiné stáří, tak jsem si říkala, že tam je něco divného. Ze začátku byl ten cíl zjistit, co se tam vlastně děje," popisuje Julie Kubů.
[chooze:article;value:586351]
Většina inzerentů pocházela z Olomouce, Uničova nebo Šternberka. Prodejkyně se například před předáním štěněte několikrát telefonicky ujistila, jestli na místo předání dorazí zájemci přesně načas. Domluvená adresa předání zřejmě ani nebyla adresa trvalého bydliště. "S pejskem už čekala na příjezdové cestě a vůbec nás nechtěla pustit dovnitř. Když jsme se zeptali, jestli můžeme vidět fenku, maminku toho štěňátka, tak nám řekla, že je u její babičky," přidává své zkušenosti Anežka Vaňková.
Psi musí být v dnešní době očkovaní a musejí mít čip. Musí jim být také minimálně 50 dní. Tyhle povinnosti ukládá zákon. Tohle prodejci psů nesplňovali a štěňata prodávali jako značkové zboží na černém trhu.
Veterináři i policisté zasahují tak, jak jim zákony umožňují. Co by ale spolehlivě mohlo v boji proti množírnám pomoct, je, aby se jim, zjednodušeně řečeno, nedařilo. Živí je totiž poptávka po levné koupi domácích mazlíčků. "Určitě bych lidem doporučoval, aby si na to dali velký pozor, aby opravdu zvířata z těchto množíren nekupovali," uvedl veterinář Schwetter.
Těm, kteří se už s takovým obchodem spálili, tak nezbývá než alespoň varovat ostatní. "Rozhodně si nepředávat pejsky na parkovišti, před obchodním domem, v obchodním domě nebo kdykoliv jinde. Vždy chci vidět to prostředí, kde ten pejsek vyrůstal a jakým způsobem se s ním manipulovalo," upozorňuje expertka z neziskové organizace Animal Eye Aneta Konvalinová.
[chooze:article;value:582794]
Lidé by ale měli mít na paměti rozdíl mezi množírnou a chovnou stanicí. "Chovná stanice se vyznačuje tím, že má nějaké sdružení za sebou. To znamená, že je sledována jak těmi zvířaty, která chová, tak zároveň někým, kdo jim určuje, kdo může být chovná fena nebo chovný pes a s kým může být spářen. A dále se tam hlídají rodokmeny i nemoci," doplnila Konvalinová.
Myslet by měli zájemci také na to, že psa nebo kočku si pořizují pro radost a zároveň je to bytost, která by kvůli zisku neměla trpět. Připlaťte si proto raději a dejte si tu práci s tím, abyste si ověřili, že si domácího mazlíčka, se kterým strávíte roky života, kupujete od chovatele – že se narodil v čistých a přijatelných podmínkách a že po pár dnech v bolestech nezemře, protože se o něj nikdo nestaral a svůj úděl splnil, když za něj někdo zkasíroval.
[chooze:article;value:556111]
Na co si dát pozor při koupi domácího mazlíčka
Kde zvíře pořídit
Pes bez průkazu původu nutně neznamená, že je z množírny. Pořídit si ho můžete v chovatelské stanici nebo v útulku. Pokud budete volit on-line inzerát, zkuste se zaměřit na gramatiku textu. Zároveň by vás v něm mělo zajímat, kde je štěně chované, i jeho věk.
Zákon
Štěněti musí být v době prodeje nejméně 50 dnů. Mělo by být očkované a odčervené.
[chooze:article;value:569364]
Místo předání
Pochybný prodejce vám nabídne veřejné místo, jako je parkoviště před nákupním centrem nebo zastávka městské hromadné dopravy. Dokonce vám může nabídnout, že vám štěně doveze. Určitě takové varianty odmítněte. Naopak trvejte na tom, že si psa převezmete v místě, kde se narodil. Podívejte se, v jakých stavu štěně je, na jeho rodiče i na zbytek vrhu.
Výbava
Prodávající dá většinou štěněti buď jeho hračku, nebo dečku, přidá i granule, abyste mu měli co do začátku dát. Uzavřít byste také měli kupní smlouvu.
Rozvaha při výběru
V neposlední řadě si ujasněte, jakého psa vlastně chcete. Ať pak nejste zklamaní vy ani čtyřnohý společník, kterého si pořídíte. Vybírejte podle toho, kde žijete, jestli v bytě, nebo v domě se zahradou. Záleží také na vašem životním stylu a povaze plemene, aby se k vám hodil. Právě po Vánocích se totiž psí útulky každý rok začínají plnit nechtěnými domácími mazlíčky.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.