Začátek války
Ruské jednotky překročily ke konci února hranice suverénní Ukrajiny z Ruska, Běloruska, Krymu i z obou samozvaných republik. Ta pravděpodobně nejdůležitější bitva se ale odehrála v okolí hlavního města. Ostré boje se vedly v okolí hostomelského letiště a také v okolí letiště Vasylkiv na jihu města.
Rusové se pokusili metropoli obklíčit. V plánu bylo Kyjev obsadit za tři dny. Když ruští vojáci pochopili, že se nic takového nekoná, vybili si svou frustraci z prohry na civilistech. Nejhorší zločiny proti lidskosti se udály v Buče a Irpini.
Jaro 2022
Rusové se nikdy nezdráhali útočit na civilní cíle. Jedním z těch nejviditelnějších byla porodnice a dětská nemocnice v Mariupolu, která se stala cílem ruských zbraní v březnu. 14. dubna šel ke dnu ruský vlajkový křižník Moskva, který byl považován za jednu z největších symbolických i vojenských sil Ruska v Černém moři. Dvě rakety typu Neptun, vypálené z ukrajinské pobřežní oblasti, zasáhly loď, která následně ztroskotala. Podle Ruska lidská chyba, podle Ukrajiny přesně mířený zásah.
I v květnu pokračovala v jihovýchodní části Ukrajiny bitva o Mariupol, město, které bylo v rukou Ukrajinců od začátku války. Čelit muselo bezohledným ruským útokům. Rusové se pokusili město obklíčit a zdecimovat, aby získali kontrolu nad přístavem a mohli posílit svou pozici v Černém moři.
Mariupol byl téměř zničen. Oči celého světa ale sledovaly neutuchající odhodlání bojovníků v azovstalské ocelárně. I když po několika týdnech krvavých bojů skončili v ruském zajetí, stali se symbolem ukrajinského odporu.
[chooze:article;value:585648]
Léto 2022
Že Ukrajina dokáže být silná i na moři, opět dokázala v červnu, kdy se vojákům podařilo osvobodit klíčový Hadí ostrov v Černém moři. V létě úspěšně zasáhla i vojenskou základnu na Krymu. Rusové pak v panice poloostrov začali opouštět.
Na konci léta Ukrajina zahájila velkou a překvapivou protiofenzivu v Chersonské oblasti. Podařilo se jí také získat zpátky většinu Charkovského regionu, a začala tak určovat směr bojů.
Podzim 2022
V říjnu Moskva zažila další velké ponížení, když se ruský Kerčský most, symbol anexe Krymu, ocitl po mohutném výbuchu v plamenech. S reakcí Rusko neotálelo a zahájilo vlny raketových a dronových úderů proti ukrajinské energetické infrastruktuře, zaměřených na civilní oblasti a kritické objekty, jako jsou elektrárny.
Do 19. listopadu byla téměř polovina elektrické sítě mimo provoz a deset milionů Ukrajinců zůstalo bez elektřiny. Tyto útoky způsobily velké ekonomické škody a vedly k mnoha civilním obětem.
Zima 2023
I v novém roce Rusko pokračovalo v raketových útocích na Ukrajinu. Střela, která dopadla na obytný dům v ukrajinském městě Dnipro, zabila nejméně 30 lidí. Dalších 80 bylo zraněno.
[chooze:article;value:585613]
Jaro 2023
V březnu vydal mezinárodní trestní soud v Haagu zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina za únosy ukrajinských dětí z okupovaných území na východě Ukrajiny a jejich převoz do Ruska. V květnu pak po měsících těžkých bojů padlo město Bachmut. Následovaly série raketových a dronových útoků na Kyjev. Ten ale úspěšně odolával.
Léto 2023
V červnu ruské jednotky vyhodily do povětří Kachovskou přehradu na řece Dněpr v Chersonské oblasti. Zničení přehrady způsobilo masivní povodně, které zaplavily desítky vesnic a měst, včetně části Chersonské oblasti.
23. června celý svět zbystřil. Ruská vojenská skupina wagnerovci, vedená Jevgenijem Prigožinem, se totiž vzbouřila proti ruskému ministerstvu obrany. Prigožin, který byl dlouho spojen s Kremlem, obvinil ruské velení z nekompetentnosti a neúspěchů na frontě, zejména v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Vzpoura vedla k dramatickému postupu wagnerovců směrem k Moskvě, ale po několika dnech a bez většího střetu byla ukončena díky dohodě zprostředkované Běloruskem. O pár týdnů později Prigožin zemřel. Letadlo, ve kterém seděl, se zřítilo k zemi.
[chooze:article;value:585595]
Rok 2024
Na přelomu let 2023 a 2024 Rusko poprvé použilo proti Ukrajině balistické střely z KLDR. Tyto rakety představují vážnou hrozbu, protože jsou těžko odhalitelné a jejich zničení je pro ukrajinskou obranu velmi obtížné.
V květnu se dramaticky zhoršila situace v Charkově. Rusko zesílilo vzdušné útoky na město a zahájilo novou ofenzivu v severních částech Charkovské oblasti. Během několika dní obsadily ruské jednotky několik vesnic, zatímco ukrajinská strana intenzivně pracovala na posílení svých obranných linií. Navzdory vážné situaci a ruské převaze ukrajinské vedení prohlásilo, že situaci zvládá, a prezident Zelenskyj oznámil, že je Charkov pod kontrolou.
V červenci Ukrajinu zasáhl jeden z nejsilnějších ruských náletů. Jedna z balistických raket v Kyjevě zasáhla i budovu dětské nemocnice. Trosky raket sestřelených protivzdušnou obranou dopadly na šest kyjevských čtvrtí.
[chooze:article;value:585476]
1 000 dní války
Válka na Ukrajině se táhne už přes 1 000 dnů. Původní plán Kremlu, který počítal s rychlou invazí a pádem Kyjeva během několika dní, se ukázal jako fatální omyl.
Místo snadného vítězství přišla tvrdá realita, kdy Ukrajinci, i přes obrovské ztráty a ničení, nejenže nekapitulovali, ale začali se neúnavně bránit. Odolávají ruským útokům a berou si zpátky území, která se ještě před několika měsíci zdála být ztracena navždy.
Putin má na svědomí obrovské materiální škody. Především však nese odpovědnost za smrt statisíců lidí, a to nejen vojáků, ale i nevinných civilistů, seniorů, žen a dětí, kteří se stali oběťmi brutálního a cíleného násilí ruské armády.
Podívejte se na celý díl pořadu Rozkaz zněl jasně!:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.