Magistrát hlavního města Prahy udělal anonymní průzkum mezi žáky druhého stupně základních škol a středoškoláky. Čtvrtina dotázaných dívek uvedla, že se za poslední rok minimálně jednou sebepoškodila. To samé sdělilo i devět procent chlapců. A téměř 28 procent žáků v dotazníku uvedlo, že zcela reálně uvažovali nad sebevraždou.
Za deset let se počet hospitalizovaných dětských pacientů s duševním problémem zvedl o 100 procent. Čísla by mohla být výrazně nižší, kdyby se dospívajícím dostalo včasné a odborné pomoci.
Podle registru České lékařské komory v Česku aktuálně působí pouze 180 dětských psychiatrů. 86 z nich má nárok na odchod do důchodu. Z 931 klinických psychologů se na dospívající zaměřuje pouze jedna desetina.
[chooze:article;value:584292]
Jako první vlaštovku Praha prezentuje nové centrum pro rodiny s dětmi. To v případě duševních obtíží nabízí rychlou intervenci i ženám během těhotenství a těsně po porodu. Pacienta odborníci stabilizují a v případě potřeby zařídí umístění do nemocnice.
První vlaštovka ale jaro nedělá a takových center by nejen Praha potřebovala možná několik. Psychologická a psychiatrická péče je kvůli nedostatku odborníků v praxi tikající bombou nejen v případě dětských pacientů. A navzdory snahám o reformu, jejíž strategie vznikla už před deseti lety, se problém prohloubil.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.