Rostoucí koordinace mezi Pchjongjangem a Moskvou podle vysokého představitele Spojených států znepokojuje Čínu, píše web Guardian. "Téma, které je pro čínské partnery čím dál tím nepohodlnější, je spolupráce KLDR s Ruskem," uvedl náměstek amerického ministra zahraničí Kurt Campbell během nedávné panelové diskuse v Centru pro strategická a mezinárodní studia.
"V některých rozhovorech, které jsme vedli, se zdá, že je informujeme o věcech, o kterých nevěděli, pokud jde o snahy KLDR. Obávají se, že ruské povzbuzování by mohlo vést KLDR k úvahám o akcích nebo vojenských akcích, které by nemusely být v zájmu Číny," řekl. "Čína se nezapojila do přímé kritiky Ruska, ale domníváme se, že rostoucí koordinace mezi Pchjongjangem a Moskvou je znervózňuje," dodal.
Podobný názor podle webu First Post zastává i bývalý analytik americké tajné služby CIA pro východní Asii a Tichomoří Dennis Wilder. "Mlčení Pekingu k tomuto tématu je zarážející. V čínském tisku není ani slovo o strategické dohodě, kterou v létě uzavřelo Rusko a Severní Korea, ani o vyslání vojáků," sdělil.
[chooze:article;value:584498]
S jejich tvrzením ale nesouhlasí generální ředitel australského Úřadu národní zpravodajské služby. "Myšlenka vrážet klíny mezi Putina a Si Ťin-pchinga (čínský prezident, pozn. red.) je dost fantaskní. A pokud si nepřiznáme realitu, že Putin je dnes ve válce na Ukrajině jen díky vojenské, diplomatické a dvojí podpoře Číny, nevytvoříme účinné strategie," řekl.
Podobně vidí situaci i japonská profesorka Emi Mifuneová. "Není možné, aby Čína nevěděla, co Rusko plánuje. Čína si nemůže dovolit, aby Rusko proti Západu prohrálo, a pokud Rusko vyhraje, pomůže to vytvořit propagandistickou výhodu a precedens pro Čínu ve snaze kontrolovat Taiwan," uvedla.
Putin hrozí světovým konfliktem. Podívejte se na rozhovor s bezpečnostním analytikem Jakubem Drmolou:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.