Podle Danyljuka se Ukrajina a Západ mohou poučit z průběhu války ve Vietnamu. Tvrdí to v eseji, kterou napsal pro britský think-tank Royal United Services Institute. Aktuální válka na Ukrajině se té z minulého století údajně v mnohém podobá.
"Příklad vietnamské války je důležitý především proto, že vítězství Ukrajiny je možné pouze tehdy, pokud se ruská vojska stáhnou z jejího území," uvedl podle webu Business Insider. Cílem teď má být vytvoření podmínek, za kterých Rusko nebude schopno a ochotno ve válce pokračovat.
[chooze:article;value:584176]
Konec amerického angažmá ve Vietnamu Danyljuk přičítá "multidimenzionální strategii" Sovětského svazu, který komunistickému státu pomáhal. Společně s Čínou dodával SSSR zbraně i lidi. Možná překvapivě se tak expert chce inspirovat státem, jehož hlavním městem byla Moskva.
Situace ve Vietnamu se pak pro USA spojila s ekonomickou náročností války, rostoucí inflací a desetitisíci mrtvých amerických vojáků. Tlak veřejnosti, která válčení přestala podporovat, donutil prezidenta Richarda Nixona ke stažení jednotek z Vietnamu.
Ukrajinská situace se od té ve Vietnamu liší, přiznává Danyljuk. "Nepotřebuje k odražení agrese přítomnost spojeneckých vojsk, není technologicky zaostalou zemí a prokázala, že může nejen používat, ale i vyrábět nejmodernější typy zbraní," uvedl.
[chooze:article;value:584195]
Zabetonování fronty, ekonomika a veřejnost
Navrhuje proto tři dimenze, ve kterých je nutné ve válce působit. Prvním bodem strategie by bylo "stabilizovat frontovou linii a znemožnit jakékoli úspěšné útočné akce ruských vojsk".
Západ by proto prý měl Ukrajině poskytnout letouny, které by dokázaly sestřelovat ruská letadla dříve, než zvládnou odpálit klouzavé bomby, které Ukrajincům působí značné problémy. Druhou možností by mělo být financování výroby raket dlouhého doletu "několika miliardami dolarů", kterými by Ukrajina mohla ničit ruské letecké základny.
Dále by Západ měl Ruskou válečnou ekonomiku dovést k bankrotu snižováním ceny ropy. "Je třeba si uvědomit, že pokusy o omezení ceny ruské ropy samy o sobě nefungují a bez nahrazení ruského podílu na světovém trhu zvýšením těžby jinde bude situace pro Moskvu i nadále příznivá," myslí si expert.
[chooze:article;value:584305]
V neposlední řadě by pak měla přijít snaha ruskou veřejnost obrátit proti válce. Bylo by podle Danyljuka třeba Rusko donutit k další nepopulární mobilizaci a finančně i organizačně podpořit tamější opozici.
"Jediným vysvětlením absence masového protiválečného hnutí a rozsáhlých protestů je absence organizované a lidové opozice v Rusku. Za těchto podmínek neexistuje jiná možnost, než poskytnout takovému hnutí organizační a finanční podporu zvenčí," uvedl.
Zatímco jeho plán je ambiciózní, alternativa by prý byla mnohem horší a Kyjev by se stal dalším symbolem porážek Západu vedle Kábulu a Saigonu.
O situaci ve válce tisíc dní od jejího začátku mluvil na TN Live bezpečnostní analytik Oldřich Bureš (11/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.