[chooze:gallery;value:38100]
Máslo ve střední Evropě nejvíce zdražuje na Slovensku. V říjnu to bylo oproti loňskému říjnu podle údajů Eurostatu dokonce o 49 %. V Česku je to 40,6 %. Naopak třeba v Polsku o 21,9 %.
"V Německu je zdražení másla srovnatelné, i když je o něco nižší než v České republice. Takže je vidět, že ten problém není jen nějaká specialita České republiky. Ale je to celoevropský problém, který má samozřejmě několik docela zásadních a logických příčin," prohlásil Havel.
Největším problémem je podle Havla nedostatek mléčného tuku. "K tomu, aby byl vyroben kilogram másla, potřebujete 20 i více litrů mléka. A pak když třeba zdražuje mléko jako surovina, tak samozřejmě se to musí násobit počtem těch litrů mléka, ze kterého vyrábíte máslo. Protože ceny mléka rostou už 13. nebo dokonce 14. měsíc v řadě a celkově kumulativně dosáhly asi 1,5 koruny, no tak při vynásobení je to 30 korun na kilogram másla a máte hned jednu z položek, která zdražuje to máslo nejen v České republice," přiblížil.
[chooze:article;value:584275]
V Česku i v jiných státech se také rozšířila katarální horečka ovcí, která je ale přenosná i na skot. "Krávy pak nadojí méně mléka, což opět znamená, že v tom mléku bude méně tuku, a tím pádem to napětí v celé Evropě z hlediska toho, kolik vlastně toho mléčného tuku bude zapotřebí, a právě nejen k výrobě másla, tak to zase ještě eskaluje tu cenu másla," vysvětlil Havel. Má ale za to, že ceny už jsou na svém vrcholu.
Dalším faktorem jsou výplaty. Havel připomněl, že v potravinářství se dlouho nepřidávalo a nyní mzdy vzrostly, byť jsou stále pod hladinou, jakou by Havel považoval za vhodnou.
"Je tady ještě celá řada dalších faktorů, například pořád se rozvíjející se a bující a kypící byrokracie, která mimo jiné vede třeba k tomu, a to je zase celoevropský problém, že chovatelé snižují počty chovaného skotu," dodal.
Často se mluví o tom, že obchodníci mají vysoké marže. Jak ale Havel upozornil, maloobchodu se to netýká. "Maloobchod hraje spíše pozitivní roli, protože pokud je mi známo, a oni to i nějakým způsobem, oficiálně zveřejnili, tak vlastně maloobchod v České republice na máslu prodělává. To znamená, ten maloobchod de facto ty ceny nějakým způsobem snižuje, protože prodává to máslo za nižší ceny, než za jaké je nakupuje," řekl.
[chooze:article;value:584052]
Není podle něj ani vhodné srovnávat situaci v Česku a Polsku. "Polsko má úplně jinou strukturu celého trhu, ať už jde o zemědělce, výrobce, dodavatele, nebo malé obchodní sítě. Podstatné je, že Polsko je také větší stát, čili může těžit z velikosti svého trhu, je tam i několikanásobně, asi 20- nebo 30násobně, větší množství zemědělců než v České republice. To znamená, že konkurence je tam opravdu tvrdá," zmínil.
K situaci se ve středu vyjádřila také Potravinářská komora ČR. Ta například uvedla, že v Česku tržní prostředí na trhu s máslem je silně konkurenční. "Ve veřejných diskusích k vysokým cenám másla v poslední době zaznívá i údajná malá konkurence na českém trhu, někdy nazývaná jako oligopolizace. Míry tržní koncentrace jednotlivých podniků jsou ale v Česku nízké. To naopak ukazuje na silně konkurenční prostředí. Jen za prvních letošních devět měsíců dovoz másla přesahoval 50 %. Těžko tedy mohou obstát četná tvrzení o nedostatečné konkurenci na českém trhu," popsala komora.
Na celý rozhovor s Petrem Havlem se můžete podívat pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.