Ani náročné jednání pozdě do noci vládní koalici kýžený výsledek nepřineslo opozice zrychlené projednání navýšení platů ústavních činitelů zablokovala. Výsledkem jednání je, že kabinet zřejmě nestihne změnu do termínu, který určil ústavní soud. V tom ale ministři nevidí žádný zádrhel.
"Bavíme se o odměně za leden, ta bývá vyplácena v únoru, takže tam technický problém nevidím. Pokud to schválíme na začátku ledna, tak já tam nevidím žádné dopady, které by to mělo mít," pronesl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
"Není to problém. Platy za leden se posílají v únoru, a pokud tu legislativu stihneme do konce ledna, tak to žádný problém nebude," věří ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
[chooze:article;value:584198]
Právníci jsou ale jiného názoru. "To znamená chaos, protože od 1. ledna zmizí z toho zákona koeficient, který umožňuje vypočítat platy. Bez toho nebude jasné, kolik kdo má obdržet. Ta úvaha, že to stačí, když se to příjme během ledna, není úplně vhodná. Zákon nemůže mít účinnost zpětně. Pokud se to stihne během ledna, tak ten důsledek nebude zásadní. Dojde k výplatě odměny i za ten leden, ale už tam bude ten osten toho chaosu," varoval ústavní právník Ondřej Preuss.
Je ale možný i scénář, že se koalici nepodaří návrh schválit ani v lednu. Opozice totiž může zvolit průtahy třeba ve formě obstrukcí. Takové řešení by však přineslo růst platů soudů i politiků o 14 procent.
Že by vláda, která se na zrychlený proces při schvalování zákonu ve Sněmovně spoléhala, návrh připravila pozdě, premiér Petr Fiala (ODS) odmítá. "Nevnímám jako chybu, že to odešlo z vlády pozdě, tam se řešily i některé právní otázky na MPSV," hájil se Fiala.
Zákon o růstu platů ústavních činitelů čeká v Poslanecké sněmovně druhé čtení. A čeká se smršť pozměňovacích návrhů. Opoziční hnutí ANO a SPD chtějí například navrhnout zmrazení platů politiků na pět let. Ministr Jurečka hodlá snížit platy politikům, kteří sedí na více židlích.
[chooze:article;value:584023]
Kumulace funkcí, kdy politici k práci poslance nebo senátora zastávají ještě post starosty, hejtmana nebo zastupitele obce, je téma, které zákonodárci řeší už několik let. "Máme poslance, kteří jsou radním, náměstkem, hejtmanem a někteří ještě starostové a berou všechny tři platy. Vyšvejkují to tím, že se udělají uvolněnými. Já navrhnu, ať je jeden jediný, ať si ten člověk vybere, kterou práci chce dělat naplno," prohlásil Jurečka.
Kumulace funkcí se týká jak vládních, tak opozičních politiků. Například ze 13 hejtmanů je momentálně téměř polovina členy Parlamentu. Ti tak pobírají základní poslanecký plat přes 100 tisíc, k tomu jim náleží i odměny pro hejtmana převyšující 150 tisíc korun.
Hejtmanský plat se ale teď při kumulaci funkcí krátí o 60 procent. "Je to jakýsi bič na ty politiky, aby ty funkce nekumulovali. Otázka je, jestli je to dostatečné," poznamenal politolog Milan Školník.
[chooze:article;value:583422]
Zkrácení prosadili před čtyřmi lety poslanci hnutí ANO. Právě jich se teď po nedávných krajských volbách týká nejvíc. Kromě hejtmanů by totiž o své další platy přišli například i náměstci nebo zastupitelé obcí. "Mně přijde úsměvné, že představitel vládní koalice s tím přichází po třech letech a do teď mu to nevadilo. A co se týká toho pozměňovacího návrhu, já za sebe, pokud ho předloží, tak ho podpořím, já s tím nemám problém," prohlásil poslanec Kamal Farhan (ANO).
Návrh na snížení druhého nebo třetího platu na nulu nemá prý Jurečka zatím domluvený ani se svými koaličními kolegy. "Když tu práci člověk dělá naplno, tak má dost práce i jenom jako poslanec. Řeči o tom, že je někdo tak dobrý, že zvládá hejtmana, poslance a ještě třeba starostu nebo primátora, tak to jsou kecy," tvrdí Jurečka.
Do řešení problému kolem růstu platů politiků se na vlastní pěst pustilo také TOP 09. A to návrhem, aby se při zadlužení státu vyšším než 50 procent HDP snížily platy poslanců a senátorů o pětinu. To opoziční hnutí ANO a SPD navrhnou, aby se platy zmrazily až do roku 2030. Vládní koalice to odmítá s tím, že by po jejich rozmrazení opět skokově vzrostly.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.