Poznávací okruh cestovky Blue Style po sultanátu na pobřeží Indického oceánu nadchne nejenom fanoušky památek, ale i milovníky létání, protože zahrnuje cestu vnitrostátní leteckou linkou ze Salály do Maskatu.
Město Maskat
První chutě Ománu poznáte v restauraci Rozna, která zvenku působí jako starověká pevnost. Poobědvat tam můžete v soukromých komůrkách, na zemi na vyšívaných kobercích nebo ve velkém sále u dřevěných stolů. Na jídelním lístku najdete masové variace z koz, ovcí i velbloudů a vše se servíruje z jednoho pekáče jako při velké rodinné oslavě. Mimo kuchyň tam pak připravují placky ve stylu palačinek, které si můžete dát osolené nebo na sladko.
"Omán je opravdu nádherný. Úplně jiná země, jiná mentalita. Perfektně to tu poznáváme, protože máme výborného průvodce, jak českého, tak z Ománu," řekla turistka Alena Ingrová.
Jedním z takových zážitků, které vám nezprostředkuje televize, je návštěva komplexu Královské opery. Bývalý sultán Kábús bin Saíd miloval kulturu, a tak investoval nemalé peníze do uměleckého rozvoje země.
Budova působí čistě a díky kombinaci bílého mramoru a červených koberců přepychově. Stropy jsou dřevěné, stejně jako hlediště pro 1 100 diváků. Výjimečná je tu především akustika, která je tak dokonalá, že umělci během vystoupení nepoužívají mikrofony.
Kdo má rád trhy, toho určitě naláká tržnice ve čtvrti Matrah, kterou vyhledávají turisté i tamní obyvatelé kvůli pestrosti nabízených lokálních produktů. Trhovci jsou rozesetí po několika patrech a nabízejí třeba koření v podobě, jakou neznáte. Vůním vévodí santalové dřevo, kardamon a šafrán. Prodavači na trzích jsou většinou Pákistánci a Indové. Ceny s nimi ale neusmlouváte ani o jeden rial.
[chooze:article;value:583045]
Město Súr
Další město, které budete na okruhu objevovat i obdivovat, je Súr. Po cestě z Maskatu minete obratník Raka a při troše štěstí můžete spatřit i roztomilá mláďata sudokopytníků.
Dech vám ale vyrazí až koupání v Bimmah Sinkhole. Ďáblova díra se nachází uprostřed piknikového parku. Je hluboká asi 30 metrů a vedou k ní dlouhé schody. Zážitek je to ve srovnání s koupáním v moři nebo v bazénu nepopsatelný. Průzračná voda má příjemnou teplotu a je plná rybiček gara, které se na vás hladově vrhají, jakmile se na chvilku přestanete hýbat. Budete si připadat jako na luxusní thajské masáži.
Súr je město, kde slunce vychází jako první v celém arabském světě a kde je cítit vůně dřeva. V přístavu se ručně vyrábějí lodě už 300 let. Ománci byli od pradávna dobří námořníci a přímo ze Súru pocházel i legendární Sindibát. Málokterá dřevěná loď ale v současné době vypluje přímo na moře. Spíš se vyrábí jako atrakce. Do dílny vás kromě nosu spolehlivě dovedou i zvuky řezání, hoblování a broušení dřeva. Jedna taková loď se staví klidně i pět let.
Vádí Šab u Súru
Výprava pokračuje čtyřkilometrovou pěší túrou do Vádí Šab. Jako vádí se v arabském světě označují údolí vzniklé erozí vodního toku v poušti nebo polopoušti. Půjdete hlubokou roklí podél řeky až do míst, kde se můžete buď jen osvěžit, nebo doplavat až k jeskyním. Žádné nástrahy v podobě nebezpečných živočichů tam na vás nečíhají.
[chooze:article;value:582338]
Město Nazvá
Posledním městem, kam na okruhu Ománem zamíříme, je Nazvá. Orientální atmosféru bývalého hlavního města si asi nejvíc uvědomíte na tamním trhu, který je rozdělený do několika segmentů. Najdete tam samostatné stánky s ovocem, kořením nebo třeba oddělení, které se specializuje pouze na datle a výrobky z nich.
Koupit si tam můžete čerstvou sezamovou pastu nebo sušenky plněné chalvou, tedy orientální cukrovinkou. V horku navíc oceníte, že je trh klimatizovaný a zastřešený, takže vás během nákupu nebudou spalovat sluneční paprsky.
Dominantou Nazvá je středověká pevnost, na kterou můžete vystoupat a projít se po vysokých hradbách s výhledem na město. Možná vás překvapí, že jde o vůbec nejnavštěvovanější národní památku Ománu. Zatímco v minulosti pevnost chránila město, dnes v areálu najdou povyražení turisté. Je tam muzeum, mini zoo s domácími zvířaty včetně velbloudů a také rychlé občerstvení. A opět nemůžou chybět placky, které tam pro změnu dělají s vajíčkem a balí je do tortily. Pro vás je to další příležitost ochutnávat a porovnávat, kde pečou ty nejlepší. Na celý díl pořadu se můžete podívat pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.