Strach z přerušení dodávek ruského zemního plynu způsobuje v Evropě růst cen klíčové suroviny. Ta v posledním týdnu poskočila až o pět procent na 1 100 korun za megawatthodinu. Letos jde tak o nejvyšší cenu plynu. Stále je však hluboko pod rekordem z roku 2022, kdy se cena v srpnu vyšplhala až na 8 745 korun za megawatthodinu, píše portál Spiegel.
Důvodem pro obavy na trhu s energiemi je zpráva rakouské firmy OMV, která v pátek upozornila na přerušení dodávek. To se podle firmy stalo poté, co OMV vyhrála soudní spor s ruským gigantem Gazprom. Ten rakouské společnosti dluží přes 5,8 miliardy korun jako náhradu škod.
[chooze:article;value:581046]
OMV spor vyhrála u Mezinárodní obchodní komory (ICC), kde se soudila s dceřinou společností Gazprom Export kvůli nepravidelným dodávkám i výpadku dodávek v roce 2022. Právě kvůli tomuto rozsudku mají čekat Gazprom problémy.
Obavy se ještě v pátek potvrdily. Rusko totiž spolupráci s Rakouskem, která trvala od roku 1968, ukončilo. Od sobotního rána tak už našemu jižnímu sousedovi nebude posílat žádný zemní plyn, jak píše portál Heute.
Své klienty však OMV uklidňuje. Gazprom totiž není jediným dodavatelem, na kterého Rakousko spoléhá. Část plynu bere například z Norska. "Díky naší dlouhodobé diverzifikační strategii jsme vybudovali síť alternativních zdrojů, které nepochází z Ruska. V současnosti máme zásobníky naplněné z 90 procent," dodala firma. OMV také očekává, že díky snížené spotřebě plynu rakouské zásobníky přes zimu neklesnou pod 50 procent.
[chooze:article;value:583136]
V současnosti přitéká do Evropy každý den z Ruska přes Ukrajinu přibližně 38 milionů kubíků zemního plynu. Rakousko, kde OMV sídlí, z tohoto objemu přijímá zhruba 17 milionů kubíků, píše portál Guardian.
Rakouská ministryně energetiky Leonore Gewesslerová však obavy z kalamity mírní. "Vývoj ohledně OMV a dodávek plynu z Ruska bereme vážně, nicméně nepředstavuje okamžité nebezpečí pro naše zásobování. Vždycky jsme věděli, že dodávky z Ruska jsou nejisté. Chci proto apelovat na všechny dodavatele plynu, aby dokončili své snahy o nezávislost. Ujistěte se, že už nezávisíte na ruském zemním plynu," napsala Gewesslerová na sociální síti X.
Plyn bude dražší. Průmysl ho přitom bude ještě potřebovat, říká odborník Kaňok (10/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.